Kim a Mun vnucují své tempo Trumpovi

kim mun
9.10.2018 09:41
Maršál Kim Čong – un si nechal to nejlepší na konec. Vyřešení problému „míru“ když stál na boku hory Pektusan ve společnosti „svého nepřátelského bratra z Jihu“ prezidenta Mun Če – ina. V rámci návštěvy se s ním prošel k sopce, která je brána jako mýtické místo zrození korejského státu a podle propagandy jeho otec Kim Čong – il zde poprvé viděl světlo světa.

Během tří dnů mj. probrali společnou kandidaturu na olympijské hry v roce 2032. Vidět „jejich srdečnost“, když projížděli v černém mercedesu Pchongjangem a bouřlivé nadšení lidí za kordony hlídané policií. Jaká to „umělá podívaná“. Během dní jedli speciality Severení Koreje a přiťukávali si sklenkami. Taková srdečnost byla před pár měsíci nemyslitelná. Když Američané vyhrožovali napadením souostroví, měli za cíl udržovat dynamickou diplomacii. Na náspech řeky Tedong šéf impéria Samsung pan Lee Jae - yong, nejbohatší muž kapitalistické Koreje se uvolil stát pod věží Juche, což je národní ideologický symbol nejvíce sevřeného režimu na planetě, za účelem focení.

Miliardář tvořil součást dvě stě osob VIP delegace, která kroužila prezidentským boeingem za účelem oslavy spřátelení obou zemí, i když jsou technicky vzato stále ve válce. Pchongjang se angažuje k uzavření této oblasti, kde jsou rakety různého doletu z Dongchangu pod dohledem mezinárodních expertů. Tento slib byl už jednou vyřčen Donaldu Trumpovi při příležitosti vrcholné schůzky v Singapuru. Zrušení mantinelů by dovolilo přibrzdit program vývoje mezikontinentálních balistických střel, které jsou schopné teoreticky zasáhnout a testovat nové velmi silné motory. Avšak neruší možnou hrozbu střel Hwasong 14, 15, které startují z mobilní rampy a byly testovány z jiných míst poloostrova. Chtějí společnou deklaraci se Spojenými státy, která by ukončila válku v Koreji a otevřela dveře k normalizaci vztahů mírovou smlouvou.

Současný režim hledá garance bezpečnosti, postupnou likvidaci sankcí. Po několika hodinách severokorejská taktika přinesla své ovoce: Donald Trump pozdravil prostřednictvím Twitteru „nadšence“ pocházející z Pchongjangu nabízejíc mezikorejské přiblížení. Kim Čong - un udělá vše pro to, aby získal alespoň část úspěchu a společnou schůzku před volbami. Obchodní válka s Čínou mění situaci a Trump už nemůže použít maximální tlak na sankce. Bude muset povolit lest – face v Koreji, domnívá se Harry Kazianis z národního zájmového centra. Oba vůdci se sejdou do konce roku v Soulu, kde se dosud žádný šéf Severní Koreje nezastavil od konce korejské války. Je to nová příležitost pro Kima, aby se zbavil izolace a vnutil svůj rytmus postupu Washingtonu.

zp, podle Le Figaro


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.