Komik a jeho svět aneb hausnumera dr. Herzmanna

graf obecny
20.5.2014 08:51
Ihned po jeho zveřejnění jsem v obecné rovině kritizoval „průzkum“ veřejného mínění dr. Hezrmanna k volbám do EP. Vyzval jsem dr. Herzmanna, aby ihned zveřejnil metodu své práce. Pochopitelně tak z „dobrých“ důvodů neučinil. Proč? - říká Jiří Paroubek ve zprávě k výstupům. Jana Herzmanna.

Paroubek ve zprávě k tomuto experimentátorskému počinu na poli průzkumu veřejného mínění uvádí:

1) Respondentů, tedy těch, kteří odpověděli, že se voleb zúčastní, bylo pouhých 511. K tomu, aby byl jakýkoli výzkum reprezentativní, by však bylo potřeba zhruba jednou tolik respondentů (tedy 1 000).

2) Tento „průzkum“, jak nám dr. Herzmann říká: „…je nutné považovat za experiment. Jde o nově vyvinutou metodiku, jejíž přesnost a spolehlivost dosud nemohla být ověřena srovnáním se skutečnými volebními výsledky.“ Sám si tedy uvědomuje nízkou vypovídací schopnost svého „průzkumu“.

3) Polovina účastníků průzkumu byla prý oslovena telefonicky. Chtěl bych vidět a slyšet, jak tazatel do telefonu překoktává osmadvacet názvů kandidujících politických stran. To je samo o sobě velmi nepravděpodobné.
Vznikly zcela pochybné „výsledky“, se kterými se však dr. Herzmannovi dostává široké publicity. Musím konstatovat, že je tak vcelku nechutně manipulováno s českou veřejností.


Komické je v průzkumu i to, že česká levice, která v zatím posledních volbách do EP v roce 2009 získala v souhrnu 38 % hlasů (a běžně má potenciál 46 – 47 % podpory), má podle dr. Herzmanna zhruba pouhých 25 % podpory.
Kam asi zmizeli dr. Herzmannovi levicoví voliči? Přeběhli snad k Top 09 či ANO, nebo dokonce k Úsvitu či ODS? To se mi zdá opravdu velmi nepravděpodobné, konstatuje bývalý premiér a lídr strany LEV 21 Jiří Paroubek.
 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.