Kontroverzní návštěva Rodriga Dutertea v Izraeli

rodrigo duterte
25.9.2018 16:16
Filipínský prezident byl v roce 2016 původcem skandálu, když sám sebe přirovnával k Hitlerovi. Přivítat v Izraeli prezidenta, který se neváhal srovnávat s Adolfem Hitlerem a vyhnout se přitom jakémukoliv skandálu, to byla v polovině září 2018 nebezpečná diplomatická hra. Tu zažíval „čtyři nekonečné dny“ Benjamin Netanjahu.

Pro dobro státu izraelský premiér dal přednost tomu strpět a přijmout omluvu filipínského prezidenta, který potvrdil, že německý nacistický vůdce „nechal zabít tři miliony Židů“. „Slova, která nezůstala bez povšimnutí“. Po nástupu Dutertea k moci byly zabity tři tisíce obchodníků s drogami bez procesu.

Filipínský prezident uskuteční návštěvy v Jad Vašem v památníku holocaustu v Jeruzalémě a rovněž v památníku, kde se vzdává pocta Filipínám, které k sobě přijaly během druhé světové války stovky židovských utečenců. Bylo to gesto kajícnosti, ale zůstává otázkou, zda se Rodrigo Duterte bude umět vyvarovat různých dalších faux pas.

Existuje jediná „smutná“ jistota a sice, že první návštěva šéfa filipínského státu v Izraeli vzbudila zájem a výrobci zbraní doufají v podepsání zbrojařských kontraktů. Zejména se jedná o prodej dronů Filipínám a ve vhodnou dobu jde o to je prodat i do dalších zemí Asie, která tvoří nejnadějnější trh pro vojenský vývoz. Konečně, filipínská návštěva zahrnovala účast ministra obrany a velitelského sboru, kteří chtějí vidět, jak které zbraně fungují. Izraelská společnost Ration Petroleum směřuje k souhlasu prezidenta Dutertea k těžbě nafty na určitém místě souostroví.

Co se týče vrcholné politiky, Benjamin Netanjahu má všechny důvody „udržovat“ vztahy s prezidentem, jehož země se několikrát zdržela hlasování během hlasování o rezolucích OSN, které jsou brány jako nepřátelské v Izraeli. Tento postoj byl odsouzen izraelskými obránci lidských práv.

Izrael „nezavřel své dveře“, ale ani „nerozvinul červený koberec“. Jsou situace, kdy je lepší dát přednost morálce a hodnotám, než se podvolit výlučně ekonomickým úvahám.

 

zp, podle Le Figaro 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.