Kontroverzní W. Mandelová zemřela v 81 letech

mandelova
12.4.2018 06:59
Bývalá manželka Nelsona Mandely zemřela a lidé se snad nikdy nechovali tak jednomyslně. Winnie přitom byla brutální žena. Byla proti moci apartheidu, proti rasizmu a bojovala za osvobození svého muže. Stala se osobností a současně úřady bílé moci nenáviděnou osobou, která byla pronásledována.

Nakonec byla odsouzena a poslána do exilu, daleko od své rodiny a v roce 1969 byla uvězněna v izolaci na osmnáct měsíců. Winnie Mandelová nebyla ženou, která by se omlouvala. Nikdy nevysvětlila své obvinění, jimž byla nařčena, že byla původcem anebo přímo vrahem jednoho ze svých milenců a to čtrnáctiletého aktivisty. Zdá se, že nic nemohlo zlomit tuto ženu s úsečným a sporým vyjadřováním. Její manžel byl v té době ve věznici Robben Island a zrál v něm jeho projekt o národním smíření.

Zatímco Winnie nadále ztělesňovala nekompromisní křídlo a v 80. letech minulého století její obraz dokonalé ženy začínal mít trhliny. V roce 1990 byl Nelson Mandela po dvaceti sedmi letech propuštěn z vězení, ale Winnie se nikdy nestala první dámou. Dvojice byla příliš dlouho odloučená a hlavně měla rozdílnou politickou vizi. Po šesti letech volného manželství se rozvedli. Winnie Mandelová se každopádně nevzdávala politiky a stala se hlavou mocné organizace Federace žen.

Jihoafričané nerozuměli zcela této komplikované ženě, která se jim podobala odvahou, ale už méně svým vztahem k penězům a moci. Ti, kteří se jí znelíbili, to brzy pocítili, včetně nástupce Nelsona Mandely, ať to byl Thabo Mkeki nebo Jacob Zuma. Anebo arcibiskup Desmond Tutu, kterého považovala za „kreténa“.

Nelson Mandela byl ohromen a pobouřen jejím smýšlením. Jižní Afrika je daleko od splnění jeho představ a slibů. Byla to zbožná přání, která nikdy nekorespondovalo se skutečností. Smíření byla jen „fasáda“. "Nejsme volní a svobodní, protože nemáme svobodnou ekonomiku", řekl kdysi Nelson Mandela.

(Podle článku v Le Figaro -ZP


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.