Kulturní tipy na víkend: Evropské dny, Staré pověsti české v Čechově stodole, výstava Ars moriendi: Loretánské krypty

obrazek
11.5.2012 22:29
Víkend je tady a vy ještě nevíte, jak naložíte s volným časem? Proto vám přinášíme pár tipů na jeho aktivní strávení, při kterém navíc získáte řadu cenných informací. V sobotu můžete navštívit v rámci Evropských dnů festival na ostrově Kampa, kde budou mimo jiné probíhat také koncerty pod širým nebem. Oprášit si vědomosti z historie zase můžete na expozici Staré pověsti české a nevšední zážitek slibuje výstava Ars moriendi: Loretánské krypty.

Za zábavou i poučením – Evropské dny 2012

O víkendu pokračuje v našem hlavním městě při příležitosti Dne Evropy řada kulturních akcí pod souhrnným názvem Evropské dny 2012. Dny plné hudby, literatury, výtvarného umění, filmu, seminářů, konferencí a informačních akcí by měly připomenout významný den v historii evropské integrace a zejména zvýšit informovanost široké veřejnosti o fungování a přínosech členství v Evropské unii. Akce vyvrcholí v sobotu festivalem na ostrově Kampa věnovaným Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarit. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na hudební vystoupení Lenky Dusilové, Jana Buriana, skupiny Please The Trees a dalších umělců.

Na výlet s celou rodinou – Staré pověsti české v Čechově stodole

Chcete své ratolesti seznámit nenásilnou a zábavou formou se starými českými pověstmi? Potom nejlépe uděláte, když je vezmete na výlet do obce Buková u Příbramě. V Čechově stodole je zde od května k vidění výpravná výstava Starých pověstí českých, které jsou ztvárněny na velkých obrazech a figurínách. Rozpracovány jsou zde jednotlivé pověsti a přiblížen život lidí té doby. Během prohlídky si můžete vyzkoušet mletí obilí na mlecích kamenech, zahrát si na zemní lid, jak těží nerostné bohatství a po té směnný obchod. K dispozici je i zahrada se živými zvířátky. Více informací najdete na stránkách www.cechovastodola.cz.

Na výstavu - Ars moriendi: Loretánské krypty

Na pražské Loretě byla 4. května zahájena výstava Ars moriendi – Loretánské krypty, která je věnována historii pohřbívání v kapucínských klášterech. Velkým lákadlem výstavy je model krypty s unikátními freskami, do kterého je možno vstoupit. Expozice nabídne i projekci filmu z průběhu otevření krypty, fotky a výsledky restaurátorského průzkumu maleb. Další exponáty přiblíží praxi pohřbívání v řádových kryptách. Vzhledem k tomu, že není možné otevřít prostor krypty veřejnosti, budou moci návštěvníci výstavy alespoň navštívit trojrozměrný model, který byl pro tuto příležitost vytvořen. Na výstavě jsou představeny i další zajímavé exponáty související s pohřební praxí v Loretě - například neznámý půdorys lobkowiczké krypty patronů pod Santa Casou, návrh Castra Doloris Václava Ferdinanda hraběte z Lobkowicz z roku 1698, soubor barokních funerálních textilií nebo několik dosud nevystavovaných ostatkových křížů z Loretánského pokladu.

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.