Kurdové by na jednání o Sýrii chybět neměli

kurdistan vlajka
28.1.2016 15:26
Na mírová jednání o Sýrii, která by měla zítra v Ženevě začít, nejsou pozváni zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD).

Účast Kurdů na mírových jednáních o Sýrii prosazovali Rusové, ale Turci byli naopak zcela proti jejich účasti a turecký Cavusoglu ministr zahraničí uvedl, že budou-li na mírových jednání přítomni zástupci PYD, bude Angara tyto rozhovory bojkotovat. „Copak může teroristická organizace zastupovat národ? Ty rozhovory mají dát dohromady režim a opozici, ne teroristické organizace,“ prohlásil Cavusoglu. Podle Turků spolupracuje PYD s tureckými Kurdy ze strany PKK, řazené Tureckem účelově k teroristickým organizacím.

Na účasti PYD se nemůžou shodnout ani různé skupiny syrské opozice, z nichž některé účast Kurdů na jednáních bezpodmínečně vyžadují, jiné naopak bezpodmínečně odmítají. Žádná z těchto skupin však v boji proti Islámskému sátu (pokud už tedy s Islámským státem rovnou nespolupracují) nedělá ani zdaleka tolik, co Kurdové.

Syrští Kurdové jsou vedle syrské armády B. Asada každopádně nejdůležitější pozemní silou bojující v Sýrii proti Islámskému sátu a bez jejich pomoci může být Islámský stát v Sýrii jen těžko poražen. Bylo by proto velmi zvláštní, pokud by se Kurdové jednání neúčastnili, v podstatě jen proto, že si to Turci, členové NATO, ale zároveň ti, kteří přes své území nechávali (a možná i nechávají) proudit nové bojovníky IS do Sýrie či zase zpět a přes jejichž území putovaly miliony barelů Islámským státem ukradené syrské ropy, nepřejí…

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petrocenasek

Kurdové mohou zcela oprávněně žehrat, že se jedná o nich bez nich! Dost se podivuji Rusku,že na účasti Kurdú tvrdě netrvali. Mám takový dojem, že Rusko by už rádo konflikt zdánlivě se ctí ukončilo. Írán se jako buhvíjaký spojenec neukázal a Čína lavíruje. Opravdu jsem zvědavý jak ta partie dopadne.