Kyjev zbavil Sakašviliho ukrajinského pasu

saakašvili dívky
8.8.2017 12:33
Úřady v Kyjevě se rozhodly odejmout bývalému šéfu Gruzie Sakašvilimu ukrajinskou státní příslušnost, které mu daly s velkou pompou pas na jaře roku 2015, když byl jmenovaný gubernátorem Oděsy. Zatímco prezident Porošenko připravuje již prezidentskou kampaň na rok 2019, rozhodl se zbavit nepohodlného rivala.

Bývalý vládce z gruzínské Tbilisi, určený k tomu, aby z Oděsy udělal výkladní skříň radikálních reforem, které by směřovaly k vymýcení korupce, podal demisi ze svého postu gubernátora v listopadu 2016, když osobně konstatoval svou prohru. Útočil za prvních let vlády prezidenta Porošenka a jeho ministra vnitra Arsena Avakova na tyto politiky, až se vlastně sám připravil o moc.

Michail Sakašvili založil opoziční stranu „Hnutí nových sil“, aby vytvořil politickou platformu reformistů z Majdanu. Strana má zatím v průzkumech pouze 3 %, ale Michail Sakašvili (Míša) se pohybuje během posledních měsíců v čele nejpopulárnějších politických osobností díky svému charismatu, radikální antikorupční agendě, intimní znalosti Ukrajiny a velké dávce populismu. Exprezident Gruzie byl minulý týden ve Spojených státech, když se dozvěděl na facebooku jednoho poslance, že ukrajinské migrační služby mu odebraly ukrajinskou státní příslušnost.

Vedení Ukrajiny odmítlo toto komentovat. Již několik měsíců probíhá diskreditační kampaň vedená ukrajinským výkonným výborem, která směřuje k personální politice, kterou Michail Sakašvili, dále starosta Lvova a patron strany Samopomitch, Andrej Sadovyj provádějí. Boj o prezidenturu v roce 2019, na kterou zatím má Porošenko 9 % podpory, probíhá v duchu těkavé a explozivní politiky.

V Kyjevě byly mnohé osobnosti šokovány instrumentálním zneužitím mezinárodního práva ve vztahu ke státní příslušnosti Sakašviliho. Mustafa Nayyem, figurka z Majdanu, mladý poslanec, reformista z Bloku Porošenka, ale blížící se spíše politice Sakašvilliho, kvalifikoval toto rozhodnutí , co do „stupidity“ skoro srovnatelné, podle něho, s uvězněním Julije Tymošenkové Viktorem Janukovyčem v roce 2011.

„Porošenko nedávno ukázal, že je připraven udělat cokoliv, aby si zachoval moc a to metodami, které nemají nic společného s demokracií“, komentoval Miša. „Pro něj moc a peníze znamená totéž a pokusí se, uchovat si moc, aby měl peníze. Co se týče mě, já jsem lídr registrované ukrajinské politické strany. Jsem absolutně připraven vrátit se na Ukrajinu, ale ať oligarchové ode mně nečekají žádný dárek“.

(podle Le Figaro, ZP)

Foto: Saakašvili s ukrajinskými dívkami. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.