Lidé nepreferují nejdiskutovanější podoby řešení vlády

obrazek
28.11.2017 08:31
Společnost Median ve svém výzkumu veřejného mínění zjišťovala, jakou by si nyní po volbách lidé nejvíce přáli vládu. Lidé příliš nefandí žádné ze zatím probíraných variant.

Průzkumu agentury Median, který se uskutečnil ve dnech 15. a 16. listopadu se zúčastnilo 1081 lidí. Téměř polovina z dotázaných si přeje menšinovou vládu hnutí ANO, ale v tom, s čí podporou by tato vláda měla existovat, už lidé podle průzkumu tak jednotní nejsou. Menšinovou vládu hnutí ANO podporou KSČM a SPD T. Okamury si přeje 24 % dotázaných a menšinovou vládu hnutí ANO s podporou jiných stran si přeje 20 % dotázaných. Menšinovou vládu by tedy podle Medianu bralo 44 % dotázaných, ale ti jsou – jak je vidět výše, rozděleni do dvou podobně velkých a proti sobě stojících táborů.

 

Patnáct procent dotázaných si přeje koaliční vládu hnutí ANO a ODS, 11 % dotázaných se vyslovilo pro koaliční vládu hutí ANO, ODS a KDU-ČSL, opakování předchozí vládní koalice si podle Medianu přeje 6 % lidí a 24 % lidí by bylo nejraději, kdyby byla vláda složena jinak, než nabízejí předchozí varianty.

 

Téměř polovině dotázaných (49 %) by vadilo, kdyby se vláda opírala o podporu komunistů, nevadilo by to 47 % dotázaných a čtyři procenta dotázaných se nedokázala rozhodnout. Zásadně negativnější postoj k vládě s podporou komunistů zaujímají pak pravicoví voliči, kde například z řad voličů ODS vadila vláda s podporou komunistů plným 88 % dotázaných.

 

Z průzkumu Medianu tedy podle všeho vyplývá, že lidé jsou v otázce složení budoucí vlády velmi nejednotní a ve své většině nepodporují žádnou z nejdiskutovanějších podob vlády. Z procent, které získávají jednotné podoby vládních koalic, je vidět, že ani voliči vítězného hnutí ANO nejsou v otázce složení vlády jednotní a preferují různé varianty složení nové vlády. Pozoruhodný je také fakt, že opakování velmi úspěšné předchozí vládní koalice preferuje pouhopouhých 6 % dotázaných – bylo by zajímavé vědět, co je důvodem k tomu, že lidé opakování vládní koalice hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL (i když nyní v jiném poměru sil) ve své většina odmítají či nepreferují.

 

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.