Lidé v zemích NATO vojenský zásah proti Rusku příliš nechtějí

nato logo
12.6.2015 11:28
Podle průzkumu zveřejněného ve Financial Times tuto středu, který uskutečnila agentura PRC v osmi největších členských zemích NATO (kromě Turecka), je pro to, aby NATO vojensky zasáhlo, pokud by Rusko ohrožovalo východní členy Severoatlantické aliance, pouze necelá polovina občanů.

Výzkum tak zejména ukázal limity tolerance, kterou Evropané mají k vojenské podpoře Kyjeva v ukrajinském konfliktu…

Nadpoloviční většinou se pro případný vojenský zásah NATO vyslovili pouze Američané a Kanaďané. Obyvatelé žádného evropského státu, kde společnost PRC výzkum prováděla, se svou většinou pro vojenský zásah NATO nevyslovili, dokonce i Poláci se pro případný zásah kladně vyslovili pouze ve 48 %.

Nejméně „bojechtiví“ z osmi dotazovaných národů jsou Němci. Těch se pro případný zásah vojsk NATO v případě, že by Rusko ohrožovalo některou členskou zemi NATO, vyslovilo pouze 38 %, a proti 58 %. No,  a Ukrajina samozřejmě ani členem NATO není.

 

Podle průzkumu provedeného nedávno společností SANEP jsou ještě menšími válečníky než Němci Češi, kterých se pro případný zásah NATO v možném rusko-ukrajinském ozbrojeném konfliktu vyslovilo pouze 18,9 %.

 

Zejména političtí představitelé Ukrajiny by si měli uvědomit, že zásahy vojsk NATO proti Rusku nemají zdaleka takovou podporu, jak zřejmě kyjevští vůdci doufají, a měli by tomu přizpůsobit svou politiku. Měli by se snažit nikoli konflikt na východní Ukrajině nikoli eskalovat, ale dodržováním dohod Minsk II konflikt co nejrychleji mírově ukončit.

(jpar)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.