ON-LINE rozhovor s Jiřím Paroubkem

paroubek denik
19.9.2018 08:25
Moravskoslezský Deník.cz včera pozval kandidáta do Senátu za Ostravu-Město Jiřího Paroubka, aby čtenářům jako host on-line rozhovoru odpovídal na dotazy čtenářů. Jeho odpovědi přetiskujeme v plném znění.

DOTAZ: Dobrý den, pane Paroubku. Jaký máte názor na přijetí 50 syrských ,,dětí" do České republky? Jinak Vám přeji hodně úspěchů v senátních volbách. Vladimíra Šajtarová

ODPOVĚĎ: Dobrý den, chci pozdravit všechny zájemce o diskuzi se mnou. Pokud jde o osiřelé syrské děti, myslím, že to pan Babiš trochu přehnal. Jeho marketingoví odborníci mu řekli, že musí být ve všem a vždy proti imigraci. Ale tohle není imigrace v plném slova smyslu. Ti sirotci by u nás pobyli pár let a po stabilizaci poměrů v Sýrii by se vrátili do své země. Myslím, že je potřeba někdy uvažovat také jako člověk a ne jako politik, který má tři týdny před volbami. Děkuji za vaši podporu.

DOTAZ: Proč jste si jako volební obvod vybral zrovna Ostravu-Jih? Jaký k ní máte vztah a co pro ni chcete v Praze prosadit?

ODPOVĚĎ: Vybral jsem si ji proto, že mi to navrhli ostravští sociální demokraté, abych zde jako nezávislý kandidát kandidoval. Ostrava byla vždy levicovým městem, byla pilířem sociálně-demokratické politiky. A já rád vzpomínám na dobu, kdy jsem sem jako předseda vlády nebo předseda ČSSD jezdil a setkával se s občany. Lidé jsou tady otevření a přímí a to mně vyhovuje. Dosavadní senátor je jistě slušný člověk, a i když je místní, tak vlastně pro Ostravu v senátu nic nevybojoval. Jsem bývalý premiér, znám dobře chod veřejné i státní správy a vím, do kterých dvěří, na které ministerstvo v Praze vstoupit, abych prosadil, co je potřeba prosadit. Tedy v zájmu Ostravy.

DOTAZ: Jak se žije politické mrtvole bez stopového množství sebereflexe?

ODPOVĚĎ: Na neslušné dotazy nemá smysl odpovídat.

DOTAZ: Dobrý den Jiří, mohl byste nám vysvětlit, jak konkrétně myslíte svůj slib, že budete řešit exekuce? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Vlastně to chce se vrátit k praxi, která byla před změnou zákona o exekutorech v roce 2001. Jde o to, aby se exekuce opět přesunuly na soudy, jak je tomu například v sousedním Německu či Rakousku. Podle mě stačí prosadit především 2 věci. Aby i u soudních exekutorů byla povinnost věřitele zaplatit před zahájením řízení 3 až 4 procenta z vymáhané částky. A dále, aby veškeré náklady související s vymáháním exekuované částky nepřesáhly např. 10 procent této částky. To omezí dnešní obchod s chudobou na přijatelnou úroveň. Jsem si vědom, že exekutoři a právníci, kteří se zabývají vymáháním dluhů jsou ovšem mocnou zájmovou lobby, která ovlivňuje významnou část členů sněmovny i senátu. Čekám proto tvrdý boj, pokud navrhnu takovou změnu zákona o soudních exekutorech. Pokud se chcete podrobněji seznámit s problematikou o níž píši, podívejte se prosím na můj článek "Česko potřebuje národní program proti zadlužování a exekucím" na serveru www.vasevec.cz

DOTAZ: Dobrý den, vysvětlete prosím voličům, jak chcete řešit v dnešní době bytovou otázku. Spousta mladých lidí nedosáhne na hypotéky. Nájmy jsou drahé. Existuje na to řešení nebo musí zůstat mladí u svých rodičů? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Mám připraven tým lidí, vynikajících odborníků v oblasti bytové politiky, a mám promyšlený návrh zákona o financování výstavby komunálních bytů. Můžete si přečíst např. můj článek na serveru vasevec.parlamentnilisty.cz pod názvem "Nové byty. Zákona netřeba" Podstata toho návrhu bude spočívat v tom, že by výstavba komunálních bytů probíhala přes neziskové společnosti vytvářené obcemi. Ty by si braly úvěry u komerčních bank, stát by jim hradil např. 2/3 úroků z úvěrů formou dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení a obce by dávaly na výstavbu pozemky zdarma. Pak je možné se dostat na zhruba poloviční cenu za m2 bytu než za kolik jsou byty stavěny developersky nyní. Vystavěnými komunálními byty by disponovala samozřejmě obec, která by je také rozdělovala podle pravidel, které by sama určila. To znamená, že by se k nájemním bytům mohli dostat učitelé, lékaři, policisté, ale také další potřební zájemci. Tímto konceptem by bylo možné stavět startovací byty pro mladé i byty pro seniory. Úvěry na výstavbu bytových domů by byly v rámci státem a bankami dohodnutého programu např. 20 let. A anuita projektu by byla splácena z přijatého nájemného. Za 3 až 4 roky od schválení tohoto zákona by se mohlo stavět např. 10 tisíc bytů ročně. Viděl jsem tento systém ve Velké Británii, kde se podle něj staví každoročně 50 tisíc bytů a to dlouhá léta. Samozřejmě, že nové a levné byty by ovlivnily cenu bydlení včetně výše nájemného prakticky okamžitě, jakmile by masivní výstavba těchto bytů byla zahájena. Takto se dají stavět i byty sociálního charakteru...

DOTAZ: Zdravím Vás, pohybuji se v oblasti ochrany životního prostředí. Všimla jsem si, že máte tuto oblast jako jednu ze tří svých priorit ve svém programu. Alespoń na billboardech. Proto se chci zeptat, pokud byste byl senátorem, co byste udělal pro zlepšení situace v Ostravě? Držím Vám palce ve volbách. Snad vystřídáte senátora Sulovského, který za šest let v senátu pro nás nic neudělal. Zaregistrovala jsem ho snad jednou, když řekl, že nechce, aby se stal Miloš Zeman českým prezidentem.

ODPOVĚĎ: Na mých webových stránkách www.paroubek.cz si můžete přečíst v mém volebním programu, co bych všechno chtěl pro to dělat. Životní prostředí v Ostravě se za posledních 25 let zlepšilo, ale patří pořád k těm nejhorším v republice. Když se podívám na stránkách neziskové společnosti Čisté nebe na čistotu ovzduší v Ostravě a třeba ve Vídni, je to neporovnatelné. Chci proto podpořit taková řešení v zákonech, která povedou k dalšímu zlepšení životního prostředí v Ostravě a také ke zlepšení kvality života lidí, jejich zdravotního stavu a průměrné délky života. Chci být v trvalém kontaktu s ekologickými iniciativami, ale také s velkými zaměstnavateli a odboráři ve velkých ostravských podnicích. Jde o to, aby další zlepšování, např. kvality ovzduší, neznamenalo pokles počtu pracovních míst. Ty věci je potřeba držet v rovnováze. Jako bývalý český premiér chci iniciovat jednání mezi přilehlými slezskými vojvodstvími a českým státem a Moravskoslezským krajem, abychom se zbavili dopadů exhalací ze slezské průmyslové aglomerace z Polska.

DOTAZ: Jediná otázka: proč zrovna Ostrava jako volební obvod?

ODPOVĚĎ: Už jsem odpověděl.

DOTAZ: Dobrý den pane Paroubku , kandidujete za Ostravu , ale nikde jste zde nežil , jste z Olomouce , od mala žijete v Praze , - co o Ostravě vlastně víte , o Ostravácích ? Proč si myslíte, že vás tady budou lidi volit? V čem jim chcete pomoc ?

ODPOVĚĎ: Už jsem odpověděl výše v předchozích odpovědích. Snad ještě jednu věc, která mě teď napadla. Před lety jsem se bavil při nějaké příležitosti s panem Josefem Bicanem, jedním z nejlepších fotbalistů české historie, o jeho životě. V roce 1949 byl nucen tento náš historicky nejlepší fotbalový střelec odejít z pražské Slávie do Vítkovic. Vítkovice tehdy vykopaly poprvé první ligu. A byly posíleny právě Bicanem, který svůj nový tým dotáhl až na 4. místo tabulky a naposled se ve svých 37 letech stal nejlepším ligovým střelcem. Po dvou letech se vrátil do Prahy, ale vždycky rád na Ostravu vzpomínal. Dokonce v době, kdy byl v roce (tuším) 1956 vyhozen jako symbol buržoazního sportu z pražské Slávie a maminky chodily dětem ukazovat pana Bicana jak kope výkopy s doprovodným komentářem, že takhle končí každá sláva, na něj Vítkovice nezapomněly. Bican byl i po letech vděčný, že mu v té - pro něj nejtěžší době - poskytly krásnou odborářskou rekreaci v jednom z vítkovických rekreačních zařízení.

DOTAZ: Co v OStravě - které podniky - kauzy - památky - tradice - považujete za důležité ? Co byste chtěl změnit / zlepšit ? Jinak vám přeji hodně štěstí v životě , pokud by to ve volbách nedopadlo ... :) držte se !

ODPOVĚĎ: Mě se líbí, jako člověku, který se dlouho pohyboval v komunální politice, urbanistické řešení Ostravy. Zejména mám samozřejmě na mysli to z první republiky. Krásné je Prokešovo náměstí a budova Nové radnice. Je tady celá řada skvělých technických památek, které by měly být zachovány pro příští generace. Ráno jsem jel kolem budovy starých jatek, to je objekt, který si zasluhuje revitalizaci a oživení a nějaký nový účel využití. Jinak to urbanistické řešení Ostravy řadím vedle Hradce Králové k nejhezčím v republice. A protože každé ráno cvičím něco přes hodinu venku, tak musím říci, že je zde krásná vzrostlá zeleň. Ty stromy jsou krásné a nejsou vůbec narušené špatným ovzduším, jak by se předpokládalo.

DOTAZ: Sice to nesouvisí s politikou :-) ale popravdě mě to hooooodně zajímá :-) :-) :-) Snad to není moc osobní ale evidentně jste opravdu hooooodně zhubl a popravdě vám to i moc sluší je to změnou životosprávy životního stylu nebo problémy s bývalou ženou nebo máte nějakou novou známost ... Děkuju za odpověĎ třeba budete některé naše chlapy inspirovat já vám fandím Rose-Eva :-)

ODPOVĚĎ: Změnil jsem před dvěma a půl lety styl života. Tehdy mě byla zjištěna potenciálně závažná zdravotní diagnóza a alternativou byla buď operace a nebo změna stylu života. Rozhodl jsem se pro to druhé, protože mi jde také o kvalitu života. Změnil jsem zcela strukturu stravy. Takže hodně zeleniny, hodně ovoce, žádné červené maso, hodně ryb nebo plodů moře, žádné pivo, žádný tvrdý alkohol, jenom víno. Ale třeba ani žádná voda s kysličníkem a nebo také žádné slazené limonády. A začal jsem intenzivně cvičit. Denně cvičím dvě hodiny. Tím základním cvičením je čínské cvičení čchi-kung, které je v Číně velmi rozšířené, a které je zaměřené jako prevence proti závažným chorobám typu kardiovaskulárních chorob, rakoviny, Alzeheimera a podobně. Dále cvičím takové duchovně-fyzické čínské cvičení chuej-čung-kung, v překladu omlazovací cviky čínských císařů. A ještě každý den cvičím fyzioterapeutické cviky typu protahovacích a posilovacích cviků. Výsledkem je, že poslední vyšetření vykázala skvělé výsledky, a to ve všech parametrech. Je to především cvičení vůle a ukázněnosti. A samozřejmě mi v tom pomáhá i moje současná partnerka Gabriela.

DOTAZ: Kam chcete upřít svou hlavní pozornost v případě, že se po volbách dostanete do Senátu ČR? Hezký den, R.S.

ODPOVĚĎ: Samozřejmě, že jsem zjišťoval, co lidi nejvíce zajímá a trápí. Myslím, že ty tři základní oblasti jsem vymezil správně: životní prostředí, bydlení a exekuce. Ty první dvě oblasti vyšly z průzkumu veřejného mínění, který byl před pár měsíci zveřejněn v Blesku. A to, že jsou to správně vybraná témata, jsem se přesvědčil při diskuzích s občany na ostravských ulicích, které průběžně vedu. K exekucím se samozřejmě nikdo nehlásí a vůbec ne ti lidé, kterých se to osobně týká. Ale statistiky jsou nelítostné. V roce 2017 13,4 procenta Ostravanů mělo problém s exekucí. Včetně rodinných příslušníků to může být až 40 procent občanů Ostravy. A pak samozřejmě mně jde o některé další věci. Ještě do voleb chci podat trestní oznámení na Zdeňka Bakalu za nesplnění veřejného příslibu odprodeje bytů OKD jejich nájemníkům, kteří o to projeví zájem, za pro ně výhodné ceny. Chci také prosazovat zákon, který by umožnil sňatky homosexuálů. Je to v logice toho, že jsem v roce 2006 jako český premiér prosadil zákon o registrovaném partnerství. Za 12 let se v této oblasti neudělalo vůbec nic. Veřejnost si jistě všimla, že mám jistý problém s rozvádějící se manželkou. Ty nabyté zkušenosti, které bych rád neměl, bych chtěl využít v oblasti rodinného práva navržením některých úprav příslušných zákonů. Chtěl bych navrhnout především vytvoření instituce ombudsmana zabývajícího se právy dětí tak, aby se odlehčilo soudům a aby v případě, že se jeden z partnerů nemůže domoci svých práv u OSPODu, tak by se mohl na ombudsmana obracet. Chci také navrhnout některé změny v oblasti daní, které budou výhodné pro Ostravu, která před časem přišla při změně daňového rozdělení o sta miliony korun ve prospěch malých obcí. A chci také navrhnout změny zákona o dani z příjmu, který by uložil velkým korporacím povinnost, aby jedno procento z daňového základu šlo na potřeby sportu, kultury a do sociální oblasti. Vesměs se jedná o velké zahraniční společnosti, které odvádějí na účty svých zahraničních mateřských společností, tedy do ciziny, v některých letech až 300 miliard dividend. Jde o to, aby alespoň část těch peněz zůstala tady.

DOTAZ: Ve volebním obvodu, kde kandidujete i Vy, kandiduje hodně kandidátů. Mohl byste nám říci, co si myslíte o Vašich soupeřích? Komu dáváte své šance a s kým byste se chtěl utkat v druhém kole? Proč jste třeba nešli spolu do nějaké debaty? Znám Váš program a Vaše názory, ale neznám názory ostatních kandidátů. Nějaká debata by určitě přispěla k tomu, aby lidé věděli koho a proč mají volit.

ODPOVĚĎ: Ty soupeře vesměs osobně neznám a pochopitelně se vůbec nebráním debatě s nimi. Zatím do debaty měla chuť a odvahu jenom paní Němečková. Ta debata proběhne na TV Seznam 24. září. Pan Sulovský, byť byl pozván do TV Blesk k debatě se mnou, tak toho nevyužil.

DOTAZ: Dobrý den, nepovažujete senát za zbytečný? Podle mě by měl být zrušen. Díky, Richard Jindřich

ODPOVĚĎ: Pokud někdo navrhne zrušení senátu a bude šance, že to získá potřebnou ústavní většinu v obou parlamentních komorách, budu hlasovat pro. Ale pokud senát existuje, je potřeba, aby v něm byli co nejkvalifikovanější lidé.

DOTAZ: Dobrý den, už jsem vás třikrát potkal v kampani a jiné kandidáty vůbec nevidím, je fajn, že se nebojíte jít mezi lidi, jen nás více nechápe, jakto že jste každý den v ostravě, když jste z prahy? Našel jste si tady byt nebo bydlíte v hotelu? Děkuji

ODPOVĚĎ: Bydlím tady teď provizorně v bytě a budu-li zvolen senátorem, pořídím si tady dlouhodobé nájemní bydlení. Ano na ulicích mě můžete vidět prakticky každý den. Myslím, že ten kdo usiluje o veřejnou funkci, tak musí být lidem k dispozici. Pokud budu zvolen, první věc, kterou udělám, bude zřízení mé ostravské senátorské kanceláře, kam budou mít všichni občané přístup.

DOTAZ: Pane Paroubku, dobrý den, zajímá mě váš názor na přijetí eura v České republice?

ODPOVĚĎ: Myslím, že otázka přijetí eura není aktuální. ČNB skoro 4 roky udržovala uměle nízký kurz české koruny a vyplácela téměř 2 biliony korun na nákup eur za české koruny v kurzu 1 Euro : 27 Kč. To byla samozřejmě obrovská chyba a vedení ČNB naprosto ignorovala kritické hlasy včetně mého. Dnes se ten kurz koruny pohybuje zhruba mezi 25 až 26 korunami za euro, a to je pořád špatné. Máme-li vstoupit do EMU a tedy přijmout euro, musí to být v kurzu někde mezi 18 až 20 korunami za jedno euro. Jinak naši občané budou poškozeni ve mzdách či důchodech, které budou konvertovány do eur v nevýhodném kurzu. A jejich úspory ztratí významnou část své hodnoty. To jistě žádná vláda nebude chtít připustit. K tomu žádoucímu kurzu koruny k euru se můžeme přiblížit podle mě někdy za 4 - 5 let. Do té doby diskuze o euru nemají žádný smysl.

DOTAZ: Jste asi nejvýraznějsí kandidát do senátu. Zastínil jste i neúspěšného kandidáta na prezidenta Drahoše. Čím si to vysvětlujete, že je o vás tak velký zájem? Dokonce byla proti vám spuštěna i masivní antikampaň. Nejprve před jednáním předsednictva ČSSD k vaši nominaci u pana Soukupa na Barrandově. Když toto nezabralo a vy jste získal dostatek podpisů pro nezávislou kandidaturu a byl jste zaregistrován jako nezávislý kandidát, tak se proti vám spustila kampaň na Seznamu a pak se toho chytla další média včetně redaktora Kroupy. Kdo z vás má strach? Připomíná mi to tak trochu Kubiceho zprávu, která vás měla poškodit před volbami v roce 2006.

ODPOVĚĎ: Tak těch nepřátel, kteří si nepřejí můj návrat do politiky, je celá řada. Je to Z. Bakala spojený s vlivovou a marketingovou firmou Bison and Rose (pan Růžička), která spolupracuje dlouhodobě nejen s Bakalou, ale také se Sobotkou a Chovancem. A máte podstatnou část odpovědi na vaši otázku vyřešenu. Lidé jako Kubík, Kroupa a bohužel i má budoucí bývalá žena jsou jenom součástí této antikampaně. Je to seríál podrazů a vlastně takový pokus o malou Kubiceho zprávu 2. Jinak děkuji všem za živý zájem a zajímavé otázky, které byly v naprosté většině zcela věcné. A nashledanou.

DOTAZ: Dobrý den, ve Vaší kampani mě zaujal slogan "Ostraváci budou v Praze slyšet". Dle mého jdou senátoři obecně málo slyšet, stejně tak jak málo jde vidět jejich práce, což nám dokázal i pan Sulovský ... Jsem ráda, že místo otřepaných témat někdo nabízí i výsledky, jak se k nim ale chcete dostat...? Pokud to není nějaké exkluzivní know-how, zajímalo by mě jak konkrétně chcete problémy Ostravska jako senátor dostat do popředí. Děkuji, Tereza

ODPOVĚĎ: Myslím, že média i veřejnost bude vždycky zajímat, co budu říkat. A v tom máte odpověď na vaše otázky.

 

 

Publikováno v Moravskoslezském deníku.cz

https://moravskoslezsky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-s-jirim-paroubkem-20180912.html

 

Foto: Moravskoslezský deník.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.