Lisette Voytko: Lék na chřipku působí i proti koronaviru

avigan
20.3.2020 13:59
Současně se čtvrteční zprávou o tom, že globální počet obětí koronaviru překročil číslo 200 tisíc, bylo z mnohých pramenů oznámeno, že japonský lék proti chřipce, který v Číně prochází klinickými zkouškami jako možný lék i proti koronaviru, zde účinně pomohl vyléčit řadu nemocných.

Japonský lék favipiravir se prodává pod značkovým názvem Avigan a byl byl podle Nikkei Asian Review vyvinut japonskou firmou Fujifilm Toyama Chemical v roce 2014.

Nikkei oznámil, že lék byl ve městech Wu-chan a Schenzen podán v rámci zkoušek 200 nemocným.

Výsledky podle Nikkei prokázaly, že u nemocných, kterým byl podán favipiravir, se prokázala nepřítomnost koronaviru v těle už po čtyřech dnech, zatímco u kontrolní skupiny, která lék nepoužila, trvalo toto zotavení 11 dní. Oficiálně to oznámil ředitel Čínského vládního centra biotechnologického vývoje Zhang Xinpin.

Zhang reportérům na úterní tiskové konferenci dále oznámil, že lék je „naprosto bezpečný a prokazatelně účinný“ a nemá žádné rozpoznatelné vedlejší účinky.

Akcie firmy Fujifilm v odpověď na tuto informaci, sdělenou světu agenturou Reuters, poskočily o 15 procent.

Jak oznámil list Guardian, citující japonské ministerstvo zahraničí, klinické zkoušky však prokázaly, že lék není účinný u pacientů s těžkým průběhem nemoci.

Tiskový mluvčí firmy Fujifilm řekl reportérům Nikkei Asian Review, že Fujifilm se čínských klinických zkoušek s favipiravirem neúčastní a v současné době je jen vyhodnocuje. V současnosti existují jisté výhrady proti léku v Japonsku a Jižní Koreji, třebaže Fujifilm lék v Japonsku za účelem klinických zkoušek distribuuje. Výsledky se však očekávají až v průběhu několika měsíců.

Z webu Forbes vybral a přeložil Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.