Ľuboš Blaha: To stačí. To stačí

blaha dopis
4.6.2020 13:29
Posílám dopis americkému velvyslanci. Celé roky nás Američané poučují o lidských právech - ať se podívají sami na sebe. To, co se aktuálně děje v USA, je neuvěřitelné! Původně jsem jí to chtěl poslat v angličtině, ale není třeba - pravidelně dostávám hovory od diplomatů, že si americká ambasáda stěžuje na mé stavy a všechny jsou ve slovenštině. Zřejmě to všechno překládají. Tak ať přeloží tento dopis, ve kterém slušně, ale razantně protestuji proti porušování lidských práv ve Spojených státech amerických. Ať si vyzkouší jejich léky.

Vážený velvyslanče Spojených států amerických,

Dovolte mi vyjádřit hluboké obavy z porušování lidských práv ve Spojených státech amerických. Brutální vražda v Minneapolis spáchané policistou na nevinném muži, otřásla nejen vaší zemi, ale i našimi občany na Slovensku.

Jsme zděšeni z policejního násilí, pronásledování novinářů a masového chaosu, který nyní zaplavil Spojené státy americké.

Vzhledem k tomu, co se děje na vašem území, je nepochopitelné, že vaše země má odvahu kritizovat ostatní za porušování lidských práv. Nedávno jsem četl, jak USA hodnotí stav lidských práv na Slovensku.

Ve vaší zprávě o lidských právech mimo jiné vaše ministerstvo dopouští těžkou demagogii, když mě obviňuje z antisemitismu jako člena NR, jen proto, že jsem si dovolil kritizovat vašeho zaměstnance Aarona Singleteryho za jeho arogantní rusofobní dopis, který oslovil mě jako vedoucí stálou delegaci NR SR v Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

Z vaší zprávy o lidských právech jsem se dozvěděl, že ji nemohu kritizovat, protože údajně má židovský původ. To nesouvisí s mou kritikou, ale podle vaší zprávy je to údajný důkaz mého antisemitismu.

Považuji to za urážku a žádám vás o omluvu. Nikdy jsem necítil náznak nenávisti vůči žádnému národu nebo etniku a vaše obvinění jsou proto neopodstatněná, účelová a bezohledná.

Zároveň vás žádám, abyste přestali přednášet naši suverénní republiku o lidských právech a ujistili se, aby policie nevraždila lidi ve vaší zemi, vláda neposílá armádu protestujícím a aby novináři nezavřeli.

Vy jste poslední, kdo nás může vinit Slovákům cokoliv. Podívejte se, co dělají vaši policajti a potom poučte ostatní o rasismu.

Vážený velvyslanče,

Liberální tisk na Slovensku chce vyvolat dojem, že prezident Donald Trump je zodpovědný za všechno špatné, co se děje v USA. Jako by jeho výměna změnila oligarchickou a rasistickou podstatu americké společnosti. Problém je však daleko hlubší.

Ve skutečnosti to nebyl Trump, kdo vynalezl ghetta, ve kterých jste nechali chudé komunity závisnout. Nebyl to on, kdo vytvořil jednu z nejnerovnějších společností na světě. Nebyl to on, kdo dostal 40 milionů lidí v USA do chudoby.

Nebyl to on, kdo vynalezl rasismus a šovinismus - byl přítomen v americké společnosti po staletí, počínaje zabíjením indiánů; pokračování nestydatým otrokem a následnou rasovou segregací; a končí císařskými válkami po celém světě.

Prezident Trump je jen symptom daleko závažnější nemoci, což je váš oligarchický systém. To znemožňuje splnit sociální práva velké části vaší populace a vytváří tak drastické sociální podmínky, že není překvapením, že lidé ve vaší zemi jsou vzbouřeni.

Nezáleží na tom, která ze dvou oligarchických stran vládne ve vaší zemi - výsledkem je, že lidská práva obyčejných Američanů jsou systematicky porušována; obrovská sociální nerovnost ve vaší zemi připomíná chudé africké země a lidé trpí. Místo toho, abyste se starali o jejich sociální práva, vedete války po celém světě.

Na Slovensku už nemůžeme mlčet. Ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Ivan Korčok vám to nikdy neřekne, protože jeho mentalita služebního aparátu, který myslí jen na svou kariéru, mu to nikdy nedovolí. Tak mi dovolte, abych vám napsala pravdu, slušně a přímo.

Rádi poučujete ostatní národy o lidských právech. Ukazujete prstem na Ruskou federaci a uvalíte sankce. Vyhrožujete Čínskou lidovou republiku. Zavraždil jsi íránského generála. Vedli jste útočnou válku v Iráku a bombardovali suverénní Jugoslávii. Organizujete převrat ve Venezuele a snažíte se vyhladovět Kubu. Jen proto, že tyto země jdou svou vlastní cestou.

Jak by se vám líbilo, kdyby se mezinárodní společenství na základě brutálních událostí, kterých jsme svědky v USA, rozhodlo uvalit sankce proti vaší zemi za porušování lidských práv?

Bylo by to oprávněné a věřím, že kdybychom v referendu položili takovou otázku lidem na Slovensku, většina by stáhla sankce proti USA.

Vážený velvyslanče,

Prosím vaši vládu, aby použila mé jméno ve vašich demagogických zprávách o lidských právech - nikdy jsem neporušil žádná lidská práva na rozdíl od vaší vlády.

Naopak, jako člověk, kterému záleží na naplňování práv a sociálního zabezpečení všech lidí na světě, včetně obyčejných Američanů, vás vyzývám, abyste neprodleně zastavili porušování základních lidských práv na svém území.

Je ironií, že je to země, která nejvíce honí svobodou a demokracií a jejich jménem narušuje suverenitu mnoha států na světě, je dnes dějištěm flagrantního porušení všech progresivních představ o svobodě a demokracii.

Je nejvyšší čas, abyste se přestali starat o vnitřní záležitosti Slovenské republiky a místo toho pomohli obyčejným Američanům, jejichž lidská a sociální práva jsou nehorázně poru

S pozdravem

Ľuboš Blaha
Člen Národní rady Slovenské republiky

 

Publikováno na Facebboku

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antonin vaclav

Na parlamentních Listech

"bezpečnostní expert Lumír Němec, analyzuje policejní zásah, který vyvolal bouři v Americe"

Člověk se spoutanýma rukama za zády je velmi dobře ovladatelný i bez toho, aniž byste mu museli klečet na hlavě. I v případě, že bude zfetovaný a stále agresivní, dá se to řešit jinak, a ne mu kleknout na krk.