Macron na pozvání Putina v Petrohradě

macron 04
4.6.2018 09:08
Když byl Putin loni v březnu pozván do Versailles, zahájil slavnostně velkou výstavu týkající se cara Petra Velikého v Petrohradě. Petrohrad, bývalý Leningrad, kde Putin žil a který byl po pádu SSSR v roce 1991 přejmenován na Saint - Petersburg.

Oba státníci se nyní setkali v Konstantinovském paláci, což je letní rezidence ruských carů. V mezičase se oba prezidenti setkali v Hamburku v červenci 2017 při jednání G20 a několikrát si již i telefonovali. Sotva se E. Macron usadil po vítězných prezidentských volbách ve Versailles, což byla událost nečekaná, ve kterou se nedoufalo, Vladimir Putin položil nové milníky ve vztazích mezi Ruskem a Francií. Francouzský prezident potvrdil svou vůli vést dialog o mezinárodních krizích.

Propagandisté Kremlu, kteří jsou v Evropě velmi aktivní, udělali „červenou čáru“ za používáním chemických zbraní v Sýrii, kde Putin podporuje prezidenta Bašára Asáda. Od doby kdy Vladimir Putin pozval Emanuela Macrona minulý podzim do Ruska, změnil se kontext mezinárodních vztahů. Aféra Skripal, podle jména bývalého ruského špiona, otráveného v Londýně, zpochybnila bilaterální vztahy Francie s Ruskem. Spojené státy, Velká Británie a Francie vedly raketové útoky v Sýrii proti tamním spojencům Kremlu, kteří prý znovu chemicky zaútočili proti civilistům v Dumě a v Ghútě blízko Damašku.

I když je někdy těžké vést dialog, potvrzuje diplomatický zdroj Elysejského paláce, ten byl s Ruskem vždy zachován. Poslední krize vznikla, když Spojené státy odstoupily od íránské nukleární dohody uzavřené v červenci 2015. „Vyprostit se z ujednaných bodů, ohledně mezinárodních krizí.“ to byl cíl návštěvy Emanuela Macrona v Rusku. „Rusko a Francie, dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN“, mají stejnou vůli udržet multilaterální systém.

Rusové jsou v Sýrii a na Středním východě a udržují blízké vztahy s Íránem. Jeden francouzský diplomat řekl: „Musíme s Ruskem stále hovořit, ale mít při tom otevřené oči“. Od doby, kdy se Emanuel Macron stal prezidentem, Francie znovu získává mezinárodní prestiž a důvěryhodnost, což chce využít k zajištění své role mediátora a být hnací silou dění v Evropě. Tato cesta nutně vede přes Moskvu.

Íránská nukleární dohoda zřejmě byla hlavním předmětem jednání mezi Putinem a Macronem. Oba prezidenti vyjádřili svou vůli dohodu respektovat. Paříž počítá s blízkostí Ruska a Íránu, což by mohlo přesvědčit íránskou vládu, aby dohodu neopustila. Jiná aktuální a horká část se týká války v Sýrii a nutného oživení mírového procesu. I přes vyjednávání v Soči a v Astaně se nepodařilo Rusům transformovat své vojenské vítězství v Sýrii v politický úspěch. V Elysejském paláci vědí, že Rusko má také zájem na tom, aby se syrská krize nepřeměnila v krizi regionální. Paříží se vícekrát vyjádřila, že chce přiblížit Astanu k Ženevě. Není však nic vyhráno. Je zde riziko, že to bude hraničit jako vždy s otázkou budoucnosti Bašára Asáda, i když už nějaký čas jsou západní diplomaté v této otázce diskrétnější než dříve. Krym, připojený k Rusku v březnu 2014 a Ujednání z Minsku zatím nepřinesla mír na východě Ukrajiny. Paříž pouze zopakovala, přestože byla proti připojení, že pozice Francie se nezměnila.

Vladimir Putin udělal vstřícné gesto tím, že nedávno slavnostně otevřel most dlouhý 19 km, který spojuje Krym s Ruskem. Takto se může přecházet z poloostrova a zpět do Ruska bez nutnosti dopravovat se přes Ukrajinu.

(Podle článku v Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.