Madagaskar: Nové území k dobytí islamisty?

madagaskar muslim
2.11.2017 16:23
Na Madagaskaru, ostrově, který je od 19. století většinově křesťanský, neskrývají umírnění muslimové a podnikatelé své obavy z propagace radikálního islámu.

Vohipeno je na první pohled chudé městečko, v němž je všude cítit hřebíček, který je zdejším hlavním vývozním artiklem. Není zde elektřina, ale jsou zde krásné domky ze dřeva. Cestou k moři nalezneme minaret, ke kterému je přilepený nový panelák. Vedle něj se nachází pouze fotbalové hřiště a nespočet obchůdků se vším možným.

Minulý měsíc se však pro chlapce od 7 do 14 let změnil život. Seděli na zemi na dvoře této školy a do nekonečna opakovali verše Koránu. Cvičení se provádí buď v arabštině anebo urdštině. Ani jednomu z těchto jazyků děti nerozumí. Připomíná to chudé chlapce, se kterými se můžeme setkat na ulicích v Pákistánu v oblasti mezi Islámábádem a Péšávarem.

Tedy chlapce ze škol na vymývání mozků, odkud vychází mnoho džihádistů. V těchto školách vůbec nejsou dívky a chlapci zde žijí a studují zdarma. Posílají je sem rodiče, kteří jsou příliš chudí a nemohou se o své děti starat. Někteří chlapci sem přicházejí přímo z ulice, kde žebrali.

„Aby chlapec konvertoval a stal se muslimem, je u nás velice jednoduché. Stačí, aby k nám přišel, osprchoval se a vyslovil slovo chahada,“ vysvětluje ředitel jedné z místních muslimských škol. Chahada je potvrzení, že Alláh je jediný bůh a že Mohamed je jeho prorok.

Na předměstí města Vohipeno je vidět několik toyot 4x4, které škole daroval Unicef. Automobily jí předal regionální ředitel národního vzdělávání Henrilys Rakotounariv. Ten je na školní inspekci a má za úkol kontrolovat obsah vzdělávání těchto islámských škol, které na Madagaskaru už deset let rostou jako houby po dešti.

V květnu 2017 se na Madagaskar do města Vohipeno dostavila také americká delegace, aby zkontrolovala funkci školních infrastruktur podporovaných organizací Unicef. V americké delegaci byli možná také agenti CIA. Jisté však je, že s sebou na Madagaskar Američané přivezli drony.

Významné madagaskarské noviny Expres uvedly, že muslimské školy jsou pod dohledem Američanů.

Starostou Vohipena je mladý muslim. To není nijak překvapující, neboť toto město je sídlem muslimské komunity, potomků obchodníků, kteří sem přišli ze Zanzibaru.

Před deseti lety byste neviděli na ulici jedinou zahalenou ženu. Dnes je jich všude plno. Dostávají dotace za to, že budou nosit hidžáb. Co se týče mešit, je jich na Madagaskaru více než stovka a objevují se i v divoké džungli.

Tento radikální islám, financovaný organizacemi umístěnými v Perském zálivu anebo v Indii, je velmi vzdálen od tolerantního madagaskarského islámu, jehož tradice sahá až do 13. století a který reprezentuje 6 % madagaskarské populace.

Muhamed Zubaïr, imám z tradiční mešity v Manakaře byl jinou mešitou obviněn, že není dobrým člověkem kvůli tomu, že potraviny pro potřebné rozděloval muslimům i křesťanům bez rozdílu.

V Madagaskaru, kde je od 19. století převaha křesťanů, neskrývají podnikatelé z oblasti cestovního ruchá a potravinářství své obavy z propagace radikálního islámu.

Ptají se na smysl výstavby nových mešit a islámských náboženských škol (madrasy), které jsou na jihovýchodním pobřeží i na severozápadním pobřeží mezi městy Diego Suarez a Mahajand.

Madagaskar je oblast veliká asi jako Francie a Belgie dohromady. Má 23 milionů obyvatel a pouze 15 % z nich se můře radovat z elektřiny.

O Madagaskaru snili islamisté z určitých důvodů: extrémní chudoba obyvatelstva, chronická slabost vlády a strategická poloha mezi Afrikou a jihem Indie. Američané se nemýlili, když zde stavěli velké mezinárodní letiště Ivato, velkou ultramoderní ambasádu, která je prošpikovaná vysílači. Tento ostrov je velmi diskrétně pod neustálou kontrolou Američanů.

(podle deníku Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Des a hrôza - kde ešte nie sú Američania a islam ? Asi nie je ťažké pochopiť, že na jednej strane sa USA bráni príchodu islamistov do USA, na druhej strane ich na celom svete podporujú a použivajú v proxy vojne.

Jedna vec je pochopiť - lebo našťastie máme informácie - iná vec je súhlasiť, či nesúhlasiť, zastaviť ich, alebo nezastaviť to. Zdá sa, že svet, EÚ, NATO a ďalší, to nechcú, nemôžu, nevedia - možno nechcú vedieť, alebo aj nevidia, čo sa pred ich očami odohráva, čo sa chystá.....