Marné čekání na apokalypsu?

obrazek
20.12.2012 17:43
V očekávání konce světa mají lidé bohatou praxi. Strach ze zániku existence je nejspíš starý jako lidstvo samo. S datem 21. 12. 2012, přichází pro mnohé další příležitost oddávat se mrazivě vzrušujícímu očekávání nepoznaného. Nebýt sdělovacích prostředků, byli bychom s naprostou jistotou tohoto zážitku ochuzeni. Zimní slunovrat je sice i v našich podmínkách významnou událostí – přibyde nám slunečního svitu a snad i dobré nálady – očekávat však vážné změny typu konce světa, ke všemu na základě kalendáře zaniklé civilizace z druhého konce planety, to už chce pořádnou kampaň…

O tom, že si zejména bulvární média po celém světě dala na seznamovací kampani záležet, svědčí i fakt, že vášně čekatelů konce světa musí mnohde mírnit policie, duchovní nebo třeba NASA, která edukativním videem přesvědčuje, že nám z vesmíru nic nehrozí. S cílem zachování svého života volí lidé velmi nápadité ochranné postupy, nechávají se zavírat do bunkrů, ochranných kokonů, obalují se toaletním papírem nebo putují na vyhlášená mystická místa. Podle průzkumu SANEP si ale drtivá většina obyvatel ČR od zítřejšího data nic tak závažného, jako je konec světa neslibuje. A tak si místo do bunkru vlezou do své oblíbené hospody nebo vinárny a zakončí tím pro mnohé poslední pracovní den v roce.

A teď trochu analýzy: Na možnost, že se 21. 12. 2012 stane něco zásadního pro další vývoj a existenci lidstva, se připravuje desetina dospělých obyvatel. Ještě menší část české veřejnosti (7%) se cítí být v této souvislosti informacemi o konci světa znepokojena. Nutno zmínit, že průzkum zkoumal pouze názory dospělých a tedy významná část obyvatel – děti a mládež – svůj názor vyjádřit nemohla. Přitom právě v této skupině obyvatel lze očekávat významně vyšší míru znepokojení nad tím, že možná nedojde k vytouženému rozbalování dárečků.

Mezi dospělými se však najde jen pět lidí z tisíce, kteří zítra očekávají naplnění apokalyptických předpovědí. Další necelé procento očekává přírodní katastrofu, která ovlivní vývoj a existenci lidstva. To, že se setkáme s mimozemskou delegací, předpokládá 1,2% obyvatel. Pokud u toho ovšem opět nebudou objektivní a nezávislá zpravodajská média, tak se o tom opět nedozvíme.

Závěrem uvádím zajímavé zjištění plynoucí se zmiňovaného průzkumu SANEP, které konstatuje, že i když si drtivá většina od dne 21. 12. 2012 nic významného neslibuje, až šest lidí z deseti si myslí, že stojíme před zásadními změnami.

A vlastně mají pravdu - dojde k zásadnímu zdražování, zásadnímu snížení životní úrovně a patrně také k dalšímu růstu obav a skepse ve společnosti. Není to sice konec světa, ale bující temno není žádná výhra…

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.