Median: Preferované politické řešení krize

lidé
17.6.2019 15:32
Median zpracoval pro Českou televizi několik zajímavých průzkumů. V médiích obecně byla frekventována především ta část průzkumů, která se zabývala obeznámeností občanů s kauzou Babiše (střet zájmů a evropské dotace) a jejím hodnocením. Mě ovšem v průzkumu spíše zaujalo realistické vidění našich spoluobčanů, kteří dávají přednost politickému řešení nastalé situace, kterou již můžeme nazvat jako krizovou.

Podle průzkumu by si 18% lidí přálo, aby bylo ihned hlasováno o důvěře k Babišově vládě ve sněmovně. Ale téměř dvě pětiny občanů (38%), má názor, že by se s hlasováním ve sněmovně mělo počkat až závěry návrhu auditu, které pronikly na veřejnost, potvrdí finální zpráva. To může ovšem trvat zhruba další tři měsíce. Čtvrtina lidí (27%) hlasování o důvěře vládě zcela odmítá. Nejvíce jsou proti němu voliči hnutí ANO (53%) nebo lidé velmi kladně hodnotící roli premiéra Babiše (74%).

Preferované řešení krize

Pro předáky opozice, počínaje Piráty a konče hnutím STAN, musí být výsledek tohoto průzkumu tak trochu studenou sprchou. Z respondentů plná třetina z nich podporuje pokračování vlády beze změn a 37% pokračování vlády bez Andreje Babiše a dalších lidí, kteří mohou být ve střetu zájmů. Konec celé vlády si přeje jen 14% dotázaných. A 16% dotázaných neví. Lidé tedy preferují politické a nikoliv nějaké dobrodružné řešení vzniklé situace. Dokonce i mezi voliči pravicové opozice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN) je 11% pro pokračování vlády beze změn a 59% v zásadě pro pokračování vlády bez Andreje Babiše. U voličů Pirátů je to podobné (14%, respektive 56%). Samozřejmě, že voliči hnutí ANO a také voliči levice jsou pro pokračování této vlády, byť voliči levice spíše bez A. Babiše.

A proč si lidé nepřejí konec vlády?

Ostatní strany podle 64% respondentů nenabízejí lepší řešení a politiku pro ČR. Myslí si to dokonce 50% voličů stran pravice a 64% voličů Pirátů. Téměř dvě třetiny (63%) nechce konec vlády, neboť se bojí politické nestability. To se týká jak voličů levice (73%), tak voličů pravice (64%) a voličů Pirátů (63%). Podle 62% je politika vlády v ekonomické, sociální a dalších oblastech pro Česko přínosná. Myslí si to téměř 90% voličů ANO a čtyři pětiny voličů levice, ale také téměř polovina voličů Pirátů.

A dokonce i mezi pravicovými voliči si toto myslí 39%. O tom, že současné kauzy jsou neopodstatněné, je přesvědčeno 53% voličů. Tady ovšem má premiér užší podporu i u stran levice (49%). Jen 22% voličů pravice si toto myslí a zhruba třetina voličů Pirátů.

V každém případě tento průzkum, i když situace může nabrat v příštích dnech dynamiku, pokud se objeví některá nová fakta či informace, by měl odpůrce vlády poněkud mírnit v jejich tlaku na vládu. Skoro bych řekl, že pokud tento tlak na vládu přeženou, můžou ztratit i dosavadní střízlivou podporu veřejného mínění.

Také pohled na demonstrující není podle respondentů jednoznačně pozitivní. Je pravda, že 34% dotázaných podporuje demonstrace a souhlasí s nimi, ale 22% demonstrace vadí a přijdou jim neopodstatněné. Plná čtvrtina (26%) nesouhlasí s demonstrujícími, ale demonstrace jim nevadí.

Také v další části velkého průzkumu Medianu se objevují zajímavé informace o tom, jak občané vnímají A. Babiše v pozici premiéra. Podle všeho jsou největšími pozitivy v hodnocení občanů, pokud jde o premiéra Babiše, že se díky němu daří v ekonomické oblasti: zlepšil se výběr daní (souhlasí 61%), zlepšil ekonomickou situaci země (52%) a nastartoval státní investice (49% souhlasí, 35% nesouhlasí). Naopak velká většina (70%) mu vyčítá, že rozděluje společnost a 66% vidí jako jeho negativum to, že jako politik a podnikatel je ve střetu zájmů. Jako třetí negativní faktor vidí 62% respondentů, že ovlivňuje média. Pohled na tyto faktory se ovšem mění podle úhlu pohledu jednotlivých voličských skupin. Voliči hnutí ANO a méně již také voliči levice, vidí roli A. Babiše v zásadě převážně jako konstruktivní a naopak voliči Pravice a Pirátů negativně.

V každém případě je průzkum Medianu velmi zajímavý.

J. Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.