Naftogaz jako lakmusový papírek

naftogaz
12.12.2014 13:40
Ukrajina stojí oběma nohama ve státním bankrotu a nyní už se i odtud oficiálně ozývá, že 17 miliard, které Ukrajině půjčí MMF, nebude k řešení krizové situace stačit. Jak by také mohlo, vždyť odhady hovoří o tom, že k sanaci ukrajinských dluhů bude třeba 250 – 300 miliard amerických dolarů a další stovky miliard jsou potřeba k vybudování moderní a funkční infrastruktury a k modernizaci ukrajinského národního hospodářství a pochopitelně také k obnově občanskou válkou zničených oblastí na východě země. Premiér Jaceňuk nyní dokonce uvažuje o uspořádání mezinárodní dárcovské konference.

Západ Rusko provokuje „lákáním“ Ukrajiny do NATO či do EU, ale poskytnout Ukrajině výraznou ekonomickou pomoc se zdráhá. I těm nejhlasitějším prosazovatelům Ukrajiny v EU či Ukrajiny v NATO je jasné, že poskytnuté peníze by si mezi sebou rozdělili ukrajinští oligarchové, kteří dění v zemi výrazně ovlivňují.

Aby bylo možné v horizontu desítek let o Ukrajině v EU alespoň uvažovat, je třeba, aby země vyřešila své finanční problémy a aby země začala být vedena demokraticky zvolenými zástupci občanů, nikoli oligarchy. Lakmusovým papírkem situace s ukrajinskými oligarchy může být privatizace Naftogazu, o níž hovořil Dmytro Shymkiv jeden z mužů ukrajinské prezidentské administrativy. Podle něho je Naftogaz pro stát přítěží, a tak by měl být prodán soukromým investorům. Navíc navrhuje zdražení plynu pro soukromé i komerční spotřebitele. Pokud Ukrajina skutečně prodá majoritní podíl v této strategické energetické společnosti, je vidět, že o zájem země a většiny jejích obyvatel nové ukrajinské vládě rozhodně nejde…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.