Nástup ruskojazyčných zločineckých gangů a mafií na naše území

obrazek
5.4.2017 13:12
Po otevření našich hranic, po politickém převratu v roce 1989, začaly na naše území takřka okamžitě pronikat různé zločinecké gangy a mafie z celého světa, včetně ruskojazyčných gangů a mafií, které měly značnou výhodu v tom, že území naší republiky znaly takřka důvěrně z dob dlouhodobého pobytu sovětských vojsk (1969 až 1990).

Počátkem devadesátých let minulého století se postupně v naší republice začaly usazovat ruskojazyčné zločinecké gangy, jejichž základnou se již v této době stalo známé lázeňské město Karlovy Vary.

Postupně docházelo k rozpínání ruskojazyčných zločineckých gangů na další území naší republiky. Již v této době však město Cheb a Aš a jejich okolí a oblast Železné Rudy zcela ovládly asijské zločinecké gangy (zejména vietnamské) a dále zločinecké gangy vytvářené z občanů bývalé Jugoslávie, jejichž centrem se v této době stala Plzeň. Přesto, že ruskojazyčné zločinecké gangy nelze považovat za tradiční mafie, jsou takřka stejně nebezpečné jako klasické mafie s propracovanou strukturou a tradicí.

Ruskojazyčné zločinecké gangy přebírají některé rysy tradičních ruských zločineckých organizací založených na tzv. „vorech v zakone“ („zloději ze zákona“, „zloději podle zákona“ nebo „zloději podle práva“), což je tradiční forma stavovské organizace profesionálních zločinců vůdcovského typu v Rusku.

Struktura ruskojazyčných zločineckých skupin má dvě varianty. První varianta zločineckého gangu je řízena „radou vorů“ a prostřednictvím nejvyššího „vora v zakoně“ konkrétního gangu, řídí přes „autoritu“ jednotlivé „staršiny“. Tato struktura odpovídá i ruským zločineckým gangům operujícím na území České republiky.

Druhá varianta struktury ruskojazyčných zločineckých gangů působících mimo jiné i na území České republiky je rovněž řízená „radou vorů“, neomezeně jí vládne „vor v zakoně“ uvedeného gangu, který prostřednictvím „autority“ (níže postaveného řídícího) úkoluje „komadýra“, kterému podléhají jednotliví staršinové. Tito staršinové pak řídí jednak ruskojazyčné vojáky, zabijáky, zloděje, násilníky a ostatní ruskojazyčné kriminální živly, kteří využívají ruskojazyčnou inteligenci, bývalé vojáky sovětských vojsk, bývalé ruskojazyčné prokurátory, odborníky a specialisty. Určení staršinové kontaktují „klienty“ a využívají specialistů v zemi svého působení, tj. v České republice využívají jednak českých odborníků a specialistů (včetně právníků, advokátů a dalších), řídí české zločinecké skupiny, které jsou ochotny spolupracovat, a dále je nadřízeným tzv. „poskoků“ (např. pronajímatelů domů, chat a bytů, informátorů a zprostředkovatelů).

Doc. JUDr. Miroslav NĚMEC, Ph.D.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.