Názory lidí v průzkumu CVVM na zdravotnictví

lékař
1.2.2019 13:25
Zdravotnictví je jednou z oblastí života s mimořádně velkým společenským a politickým nábojem. Zcela ignorovat názory lidí na oblast zdravotnictví je politicky sebevražedné pro jakoukoliv vládu. To si zažila s plnou tvrdostí pravicová vládní koalice v letech 2008 – 2009 a to si zažije každá příští vláda, pokud bude ignorovat názory lidí.

Průzkum, který uskutečnilo CVVM v prosinci 2018, zjišťoval názory lidí na různá uvažovaná opatření v oblasti zdravotnictví. Tak především jsou lidé velmi razantně, a dá se říct, že ze všech společenských vrstev, proti snížení počtu lůžek v nemocnicích. A dá se říct, že odpor proti takovým opatřením se s lety ještě dokonce mírně zvyšuje. V posledních třech letech se pohybuje počet nesouhlasících mezi 85 – 87% respondentů.

87% respondentů průzkumu se vyjádřilo proti poplatkům za návštěvu u lékaře a jen 12% se vyslovuje pro. Ještě v letech 2010 a 2011 bylo pro poplatky ve zdravotnictví 32%, respektive 23% lidí. V uvedených dvou letech tedy, i když podpora tohoto opatření nebyla víc než třetinová, byla aspoň respektuhodná. Dnes se pouštět do poplatků ve zdravotnictví by byla politická sebevražda. 77% lidí je proti snížení počtu specializovaných zdravotnických pracovišť. 80% lidí je proti tomu, aby se více připlácelo za léky v závislosti na jejich ceně.

Lidé nejsou ani pro poměrně rozumné navrhované opatření více zdanit potraviny s vysokým obsahem cukru. "Daň z cukru" má jen 25% podpory a proti je 67% lidí. Platit jednotný poplatek za recept v lékárně si nepřeje 67% lidí a proti tomuto navrhovanému opatření se staví dlouhodobě od roku 2012 zhruba dvě třetiny lidí. Platit za návštěvu specialisty, pokud jeho návštěva nebyla doporučena praktickým lékařem, si dlouhodobě nepřejí dvě třetiny lidí

. Lidé jsou také proti připlácení na stravu a lůžko v nemocnici. V prosinci 2018 to odmítá 65% respondentů, tedy nejvíce za celou dobu sledování a jen 33% takový návrh podporují. Rizikovým skupinám, například kuřákům, alkoholikům, lidem s vysokou nadváhou nechce 54% respondentů zvýšit zdravotní pojištění. Je ale otázka, jak by se vůbec taková věc, jako „poplatek z nadváhy“ dal reálně uskutečnit. Rozdělit zdravotní péči na tzv. standard, tedy na péči hrazenou ze zdravotního pojištění a nadstandard, na který si pacient připlácí, si nepřeje 53% lidí, podporuje to 41% lidí. Naopak zřídit pouze jednu veřejnou zdravotní pojišťovnu si sice přeje 46% lidí, ale nepřeje si to 44% lidí. Rozumným kompromisem a kompromisem přijatelným pro lidi s větší podporou veřejnosti by zřejmě bylo zřízení dvou až tří zdravotních pojišťoven. Jedné veřejné a dvou soukromých, do kterých by byly sdruženy i aktivity umožňující nadstandardní péči.

V každém případě je dobré, aby vláda respektovala většinový názor ve veřejnosti v oblasti zdravotnictví. Cit mně říká, že ke změně v pohledu lidí by mohlo během několika let dojít se změnou spotřebních zvyklostí občanů například u tzv. daně z cukru.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.