Nečekaný pokles daňových příjmů

babiš kontrolní otázka
3.3.2015 12:36
Denní tisk přináší dva měsíce po uzavření starého roku nepříjemné zprávy o vývoji daňových příjmů státu. Meziročně dochází v prvních dvou měsících k nižšímu výběru daní o 26 miliard Kč (DPH o 20,9% méně; daň z příjmu o 24,6% méně; spotřební daň o 71,7% méně).

Podle bývalého premiéra Jiřího Paroubka by Ministerstvo financí by mělo rychle rozebrat, co je příčinou například poklesu DPH i dani z příjmů. U DPH se podle něho zdá, že je věc v celku jasná. "V závěru roku finanční úřady zablokovaly na svých účtech vratky DPH v těch případech, kde měly „pochybnosti“ o jejich oprávněnosti. Jedná se souhrnně o 11, 6 miliardy Kč a z nich se velká část vrátila tam, kde tyto vratky zaplatili," uvádí ve svém hodnocení stavu věcí.

A tímto byl zvýhodněn výběr DPH za rok 2014 a naopak znevýhodněn výběr daní v tomto roce. Ministerstvo financí a daňové úřady musí této vážné skutečnosti, tedy významnému meziročnímu poklesu daňových příjmů věnovat neprodleně velkou a trvalou pozornost. Pokud by se jednalo o dlouhodobý jev, bude podle Paroubka vláda muset přikročit ke škrtům ve výdajové části státního rozpočtu. Tedy, pokud bude chtít dodržet rozpočtovaný deficit státu.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.