Nechutný nápad ukrajinské vlády

jacenuk
7.11.2014 15:31
Ukrajinská vláda se rozhodla, že poté, co se v oblastech Doněcku a Luhansku konaly volby v režii povstalců, přestane vláda lidem z těchto oblastí vyplácet sociální dávky a nebude proplácet ani další dotace. „Dokud budou území kontrolovat samozvanci, vláda tam dotace nepošle. Až z Doněcka a Luhanska zmizí pryč ruští teroristé, neprodleně každému vyplatíme ty sociální dávky, na které má nárok,“ prohlásil Jaceňuk na zasedání vlády.

 

Jednak by se s A. Jaceňukem dalo ostře polemizovat v tom, zda tyto proruské oblasti skutečně ovládají „ruští teroristé“, říká Jiřáí Paroubek, a podtrhuje, že hlavně považuje za zcela nepřijatelné, že si ukrajinská vláda bere za rukojmí nevinné obyvatele Donbasu. Ukrajinská vláda by se prý naopak měla snažit lidem zasaženým občanskou válkou na Ukrajině pomoci, a nikoli „skrz“ně vydírat Rusko, potažmo i Západ, ale hlavně obyvatele tohoto ukrajinského území samotné, kterým v podstatě ukrajinská vláda říká: „pokud budete proruští, od nás nic nedostanete, i když na to máte právo“. Dá se dokonce říci, že jde o plošnou diskriminaci obyvatel určitého území, tedy něco, co nemá s demokracií absolutně nic společného. "Před několika měsíci hodila skupina lidí opozičního ukrajinského poslance do popelnice, nyní v podstatě to samé dělá sama ukrajinská vláda s obyvateli určité části své země!" uvedl dnes bývalý premiér.

Jaceňuk uvedl, že dodávky plynu na toto území Ukrajina nezastaví, ale o tom, že lidé, kteří v důsledku občanské války, mimo jiné v důsledku prudkého poklesu ukrajinské ekonomiky, přišli o práci (někdy jistě i o bydlení) a jsou nyní existenčně závislí na sociálních dávkách, které jim nehodlá vyplácet, takže na placení účtů za plyn mít nebudou, už Jaceňuk nehovoří…

Paroubek proto doufá, že na základě proběhlých voleb bude na Ukrajině co nejrychleji postavena nová vláda, která se bude snažit ukončit občanskou válku na východě svého území a stabilizovat ukrajinské hospodářství – a od šíleného nápadu, s nímž nyní přišel současný ukrajinský premiér Jaceňuk, ustoupí.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Podle informací z Donbasu vyplácí penze a sociální dávky nejpotřebnějším lidem Doněcká republika. Od Ukrajiny už dlouho nepřišlo nic jiného než granáty, takže zpráva o "zastavení vyplácení" má jednu vadu - je tři čtvrtě roku opožděná. Takže Jacenjuk vyhrožuje něčím, co už dávno udělal? Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to xmíchu.

Já spíš doufám, že se nová vláda Ukrajiny konečně přestane do Donbasu míchat. Občané Donbasu si už zvolili nezávislost, takže by na zbytek Ukrajiny dávno otevřeně kašlali, kdyby jim tam Ukrajinci neustále neposílali další a další granáty - bohužel vzduchem a odjištěné...