Nedostatek benzínu sílí, paralyzuje Sýrii

syrian gas crisis
4.8.2019 11:47
Sotva se Sýrie vymanila z bojů občanské války, a to až na malou oblast kolem Idlibu na severozápadě země, musí obyvatelé čelit novému druhu kalamity. Tím je nedostatek benzínu. Fotografie z měst Damašku, Aleppa a například Homsu, které jsou k vidění na sociálních sítích, ukazují to, co během posledních osmi let civilní války nebylo. Jsou to kilometry front automobilů, čekající před ojedinělými čerpacími stanicemi.

Obvykle přeplněné ulice jsou naprosto prázdné. Žádná auta, ale změti odpadků, jelikož popelářské vozy také nemají  dostatek pohonných hmot. Tato krize je zatím největší. Lidé se nedostanou do práce na odlehlejších místech, protože nejezdí ani taxi. Od počátku roku dodávky íránské ropy, které představovaly dva miliony barelů měsíčně, ustaly. Vývozy byly zaplacené díky úvěru  3,6 mld. dolarů, které Teherán věnoval Damašku (svému největšímu spojenci na Blízkém východě) v roce 2013. Velkorysost Íránu  dovolovala syrským úřadům  kompenzovat ztrátu naftových polí v zemi. Když tato pomoc vymizela,  vláda se ocitla v situaci strukturálního nedostatku: vyrábí se pouze 24 tis. barelů denně, oproti 136 tis. barelů, které by byly zapotřebí na pokrytí potřeb obyvatel. Snaha Teheránu vyhnout se americkým sankcím se nezdařila. Podle informací z okruhu syrské vlády, kvůli odmítnutí Káhiry. Egypt si nepřál naložené tankery íránské ropy v Suezském průplavu.

 Pro překlenutí krize stát navrhoval elektronické karty s 20 litry benzínu na pět dní. Příslušné úřady  byly proti, aby část jejich monopolu, co se týká distribuce ropných produktů, jim byla odebrána. Nemůžeme si dělat iluze, zatímco válka v Sýrii  skončila. Je tu další problém, se kterým obyvatelé nepočítali, a vyvolává v nich velmi silný pocit bezmoci.

(Podle článku v Le Monde - ZP)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Sýrčania, podobne ako Ukrajinci - si za svoje problémy môžu absolútne samy. 

" Kto nie je spokojný s málom, viac si nezaslúži " : to platí pre nespokojných Sýrčanoch, ktorí si vo svojom štáte zorganizovali občianske nepokoje a zorganizovali si občiansku vojnu , či tzv. Arabské jaro. Že im v tom pomohli tajné služby ? To je tiež chyba Sýrčanov. Podobne nespokojnosť občanov Ukrajiny spôsobila dnešný žalostný stav štátu.

Bolo medveďovi dobre - šiel sa na ľad kĺzať.