Nejnovější preference podle TNS Kantar

lide
2.7.2018 10:49
Podle nejnovějšího průzkumu agentury TNS Kantar, která již tři roky úzce spolupracuje s Českou televizí, by se nejsilnější stranou ve volbách, pokud by se uskutečnily v červnu, stalo hnutí ANO s 28,5% podpory. Na druhém a třetím místě žebříčku stran dochází ovšem k jistým strukturálním přesunům. O 2,2% poklesly preference Pirátů a to na 12%, což jim dává v pelotonu politických stran třetí místo. A naopak na 15,5% posílily volební preference nyní druhé ODS. Velmi významným poklesem podpory byla poznamenána zejména cílová skupina Pirátů, tedy voliči mezi 19. a 30. rokem. Část voličů od nich odešla především právě k ODS, neboť jim vyčítají neakceschopnost a neviditelnost.

Piráti sami připouštějí, že udělali „drobné chyby“. Oni to ovšem nejsou drobné chyby, je to v podstatě systémové selhání, především neschopnost Pirátů postupovat standardně v poslanecké sněmovně. Tedy předkládat návrhy zákonů, uskutečňovat konstruktivní kritiku vlády apod. Piráti prostě nemají ani na vládu a účast v ní, ale ani na smysluplnou opozici. A tento průzkum byl pouze malým signálem toto, že na to voliči budou schopni časem přijít. Ovšem to největší vystřízlivění z Pirátů pro voliče přijde až po komunálních volbách, po kterých lze očekávat, že Piráti budou poměrně silně zastoupeni v zastupitelstvech velkých měst. Pokud budou mít v obecních zastupitelstvech stejné „výkony“ jako ve sněmovně, rychle spadnou pod 5% hranici volitelnosti. A ve sněmovních volbách za další tři roky shoří.

Na čtvrtém místě v žebříčku stran v průzkumu je SPD. K pátému místu se propracovala ČSSD s 8% podpory, která se v žebříčku dostala před KSČM (7%). Dá se tedy říci, že politická levice zůstává vcelku zhruba na svém: sociální demokracie je mírně nad svým volebním výsledkem z října minulého roku a naopak komunisté mírně pod ním. Za stranami klasické levice následují klasické pravostředové strany: Starostové, KDU-ČSL a TOP 09, které se již dlouhé měsíce potácejí kolem hranice volitelnosti 5%. V tomto průzkumu by ji překonalo hnutí Starostů, které se vyšvihlo na 5,5% podpory voličů. Lidovci jsou na 5% a TOP 09 zaostává s 3,5%.

Volební průzkum TNS Kantar představuje zajímavou sondu do veřejného mínění před prázdninami.  Zejména přesuny ve prospěch preferencí ODS, které autor tohoto článku dlouhodobě předpokládá, jsou zajímavé.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.