Nejnovější volební preference: SANEP

sanep logo
20.5.2021 14:13
Ve dnech 13. - 19. května uskutečňovala agentura pro výzkum veřejného mínění SANEP sběr dat na vzorku 1834 respondentů, od kterých zjišťovala volební preference politických stran.

V květnu vede, podobně jako v předchozím měsíci peloton volebních stran, s 26,3% volebních preferencí koalice Pirátů a STAN. Výše jejich preferencí oproti předchozímu měsíci se prakticky nemění (pokles o 0,1%).

Hnutí ANO zaznamenalo podle SANEP další pokles své podpory. V průzkumu mu byla přisouzena podpora 22,4% dotázaných, to je o 1,5% méně nežli v minulém průzkumu.

Naopak  trojkoalice SPOLU (ODS, TOP 09, lidovci) se v květnu těšila podpoře 18,5% respondentů, tj. o 0,8% více, než kolik by získalo toto uskupení v dubnu.

Na čtvrtém místě je ve volebních preferencích SPD s 10,8%, tj. o 0,5% více nežli kolik by SPD získala v předchozím měsíci.

Pak přicházejí na řadu dvě levicové strany. Podle průzkumu SNAEP by v květnu ČSSD získala 5,7% a zvolna se tak odráží od politického dna směrem vzhůru (v dubnu tato strana získala 5,1% volebních preferencí). Druhá levicová strana, KSČM, by se podle SANEP v tomto měsíci se ziskem 4,9% volebních preferencí neprobojovala do sněmovny. V předchozím měsíci o 0,8% více.

Domnívám se, že volební preference této strany jsou v rámci statistické chyby, se kterou uvažuje SANEP (± 1,5%).

Pokud velmi zhruba sečtu volební preference na jedné straně pravostředových stran (Piráti, STAN, ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a na druhé straně sečtu volební preference hnutí ANO, ČSSD, ale také SPD a budu předpokládat 5% volebních preferencí pro komunisty, pak ten tábor pravostředový a populisticko-levicový by získal v souhrnu zhruba stejně vysoké volební preference (rozdíl je jen 0,5% ve prospěch pravice).

V nedávné minulosti jsem několikrát napsal, že zejména průběh pandemie a razantní pokles počtu nemocných a dále úspěch vakcinačního plánu proti covid-19, mohou vládním koaličním stranám přinést zpátky minimálně část hlasů. To se v příštích týdnech může opravdu stát. 

Kartami můžou ovšem zamíchat dvě politická uskupení. Je to koalice Trikolóry se Svobodnými a Soukromníky, která by mohla získat v květnu 3,8% hlasů (v dubnu to bylo dokonce 5%). A Češi, jako věční hledači nového, objevili také Šlachtovu Přísahu. Ta by podle SANEP získala 3,5% preferencí, což je o 0,5% více než v předchozím měsíci.

Jisté je to, že se politická situace bude velmi podstatným způsobem v příštích pěti měsících, kdy má dojít k volbám do sněmovny, měnit. A že volby do sněmovny jsou v tuto chvíli přes jásot a velkou agresivitu pravice zcela otevřenou záležitostí.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.