"Nejvyšší lídr“ slibuje změnu

kim 0917
21.7.2018 16:04
V Singapuru „nejvyšší lídr“ Severní Koreje slíbil, že chce nastolit nové vztahy se Spojenými státy. A aby vzbudil důvěru svého lidu, „vyjádřil se ke změnám, které vyžaduje nová éra“.

V Pchjongjangu média a státní televize stále připomínají nedávné historické setkání, Trump – Kim Čong - un, umožňující otevření nové kapitoly v historii Koreje. Tato nová vnitřní komunikační strategie vytváří prostor k diplomatickému manévrování třetího z dynastie Kimů. Ten nyní potvrzuje, že se chce věnovat ekonomickému rozvoji své země, zatímco se až do roku 2017 věnoval pokusům s atomovými zbraněmi a balistickými raketami. Poslední týdny oficiální média sledovala diskrétně jeho spektakulární přiblížení k Washingtonu jakoby z obavy z nevyzpytatelného prezidenta Trumpa.

Po několika hodinách jednání obou statniků musel Kim sdělit veřejnosti, že povede další dialog se Spojenými státy. Dynastie Kim, která založila svou legitimitu vůči svým spoluobčanům na vštěpování myšlenky o zemi obléhané „imperialistickými bombardéry“, musí nyní prodat svým dvaceti pěti milonům obyvatel změnu diplomatického a politického kursu země.

Mladý „maršál Kim“, který byl vychován ve Švýcarsku, oznámil 21. 5. 2018, že se chce věnovat zlepšení podmínek života obyvatelstva, z něhož 41% trpí podvýživou. Od svého nastoupení k moci diktátor nechal „kvést“ podivnou výměnou ekonomiku, dovolující návrat k ekonomickému růstu cca 4%, který byl zaznamenán v roce 2016, tedy alespoň podle Korejské národní banky v Soulu. Bohužel, je daleko doba, kdy se zahraničním investorům otevřou dveře do Severní Koreje dokořán, jak se to kdysi povedlo Teng Siao - pching v Číně.

Kim Čong – un chce modernizovat svou zemi ve spolupráci se zahraničním kapitálem a pomocí zahraničních technologií, ale aniž by uvolnil svůj nenahraditelný policejní vliv, který umožnil vládnout dynastii od počátku ery studené války až dosud.

(Podle Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.