Nelichotivý průzkum: Korupce a úplatky jsou hybatelem politické moci

obrazek
11.4.2012 09:51
Úplatky a korupce jsou nejčastěji zmiňovaným hlavním motivem rozhodování politiků, jako primární faktor je vidí až 41% dospělých obyvatel. Na druhém místě následují zájmové skupiny a lobby, které jsou hlavním hybatelem politických rozhodnutí podle 23% lidí. S velkým propadem následují média (7%) a voliči vlastní strany (5%). Podle mínění obyvatel mají na rozhodování politiků jen marginální vliv stávky a demonstrace, průzkumy veřejného mínění nebo činnost odborů. Nejnižší vliv na rozhodování politiků mají podle mínění obyvatel ČR názory vědců, odborníků a občanů samotných.

CVVM zkoumá tuto problematiku již několik let, pokud se podíváme na časové srovnání za předchozích 10 let, v očích veřejnosti jednoznačně posiluje vliv úplatků a korupce na rozhodování politiků. Aktuálně je nejvyšší za sledované období. Významně vysoký vliv zájmových skupin a lobby ve společnosti přetrvává. Také vnímání vlivu médií se významně nezměnilo.

Podle obyvatel se nyní politici v menší míře řídí názory voličů vlastní strany, průzkumy veřejného mínění, názory odborníků i názory voličů.

V otázce posuzování morálky politiků se většina veřejnosti (60%) přiklání k tomu aby byla posuzována přísněji. Více než třetina (36%) obyvatel se ale domnívá, že pro politiky platí stejná morálka jako pro běžné občany. Jen 3% si myslí, že politicky exponovaným osobám by se mělo leccos odpustit právě z důvodu toho, že se dostávají do obtížných situací. Rozložení těchto názorů v populaci se za posledních 10 let nijak výrazně neměnilo.

Změny však nastali v názoru na to, zda by měli být politici hodnoceni pouze podle výkonu funkce nebo i podle jejich soukromého života. V porovnání s lety 2010 a 2011 se zvýšil podíl těch, kteří si myslí, že do hodnocení by mělo být zohledněno i soukromí politika – aktuálně tento názor zastává 57% lidí. To, že by politik měl být hodnocen podle výkonu ve své funkci si myslí 39% lidí, kdežto před rokem jich bylo 46% a předloni 47%.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, korupce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.