Německý rozpočet bude už letos v přebytku

obrazek
24.8.2015 17:00
Německo letos očekává poměrně nízký hospodářský růst HDP, meziročně do 0,5 %. Samozřejmě, že Německo určitým způsobem zasáhne potenciální odbytová krize na čínském trhu, kam jsou umisťovány zejména produkty německého automobilového průmyslu, zhruba čtvrtina v Německu vyrobených aut jde na čínský trh. Nicméně německý export je natolik diverzifikován, že ni výpadek tak obřího trhu jako ne ten čínský, je nemusí ohrozit.

I přesto však Německo, které je známé svým progresivním daňovým systémem (jehož obdobou, spíše však slabým odvarem by bylo zavedení druhé sazby korporátní daně u nás), který generuje vynikající daňové výnosy, bude letos hospodařit nikoli s vyrovnaným rozpočtem, jak počátkem července uvedl německý ministr financí Schäuble, ale dokonce s přebytkem nejméně pěti miliard eur, tedy 135 miliard korun. Přebytek v rozpočtu umožnil také růst daňových příjmů. Jen za červenec vzrostly daňové příjmy o 8,6 %.

 

Na příkladu Německa je vidět, že k růstu daňových příjmů není třeba ani nějakých grandiózních temp růstu národního hospodářství a ukazuje se, že spolupráce největších německých politických stran v rámci tzv. velké koalice, tedy CDU-CSU a SPD přináší Německu potřebnou stabilitu a také výtečné výkony v oblasti hospodářství.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.