Netanjahuova návštěva u V. Putina

netanjahu putin
18.7.2018 09:41
Potřetí od počátku roku 2018 Benjamin Netanjahu před týdnem podnikl pouť do Ruska. Důvodem bylo znovu se pokusit přesvědčit Vladimira Putina, že je i zájmem Moskvy, aby Izrael vyhnal Írán ze Sýrie. I kdyby to mělo být silou.

Vojsko Bašára al- Asáda, podporováno ruským letectvem, je připraveno znovu získat část Sýrie, tedy Golanské výšiny, které jsou zatím v rukou rebelů. Benjamin Netanjahu souhlasí, aby Bašár al- Asád znovu nastolil na Golanech svou moc, ale za předpokladu dodržení jistých pravidel hry. Syrské vojsko by nemělo rozmísťovat těžké zbraně do odzbrojené oblasti, která rozděluje izraelské a syrské oblasti od Golanských výšin. A hlavně chce Izrael za každou cenu zabránit, aby Írán a Hizballáh, jeho libanonský spojenec, a proíránské šíitské milice, využívaly situace a usadily se v této strategické oblasti nedaleko Tiberiadského jezera na severu Izraele.

Benjamin Netanjahu rozhodně nechce nechat Írán se roztahovat na syrském teritoriu a rozhodně nechce tolerovat jakkouliv jeho malou stálou leteckou základnu a rampy na odpalování raket. Od začátku syrské občanské války v roce 2011 Izrael zaútočil na území Syrie více než stokrát. Jeho střely zasahovaly konvoje se zbraněmi, letadla, íránské pozice v Sýrii apod... Rozhodně v tom nehodlá přestat. Do nynějška Moskva víceméně zavírala před těmito událostmi oči, aniž by protestovala proti této politice. Teherán je ve stejném zájmovém uskupení spojenců Asáda jako Moskva. Izraelské a ruské vojsko přijalo opatření, aby se nestalo, že letadla obou zemí se nešťastnou náhodou střetnou v syrském vzdušném prostoru.

Nikdo neví kam až je Vladimir Putin schopen dojít, když současně říká, že totální odchod ze Sýrie není momentálně na pořadu dne. Jak udává Amos Yadlin, bývalý šéf vojenské izraelské rozvědky: „V této hře plné selhání Benjamin Netanjahu disponuje pouze jedním aktivem: prioritou všech priorit pro Rusy znamená udělat definitivní tečku za válkou, a to zničením co nejvíce rebelů a takto stabilizovat Bašára al-Asáda. Jenže Izrael je schopný vykolejit tento scénář a to přímým úderem na režim a vojsko syrského prezidenta“.

(Podle Le Figaro - ZP)

 

Ilustrační foto.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.