Nevlídná čísla hovoří

8.4.2011 12:00
Pokud výkon stavebnictví přepočteme na ceny roku 2005, skočí ještě o rok zpátky a byl letos v únoru na úrovni stejného měsíce roku 2004. Informuje o tom zpravodajství Českého statistického úřadu o únorovém vývoji průmyslové a stavební produkce z 8. dubna. Nelze se proto divit rozhodnosti tlaku dokonce i stranických kolegů ministra financí Miroslava Kalouska, aby nebláznil s rušením podpory hypoték.

Rychlé informace ČSÚ o průmyslové a stavební produkci v únoru 2011 poskytly novou příležitost k úvahám, co se to s naší ekonomikou děje. Vykázaná čísla hovoří o jistém přírůstku ve srovnání s loňskou katastrofou, ale tento růst je děravý, energeticky náročný, odpoutává se od sofistikovaných oborů a vypovídá spíše o růstu skrytých dluhů. (http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpru040611.doc)

Automobily ze Škody Auto jsou jedinou dýchající součástí ochromené české ekonomiky, díky napojení na exportní linky Volkswagenu. Z březnového rekordního prodeje mladoboleslavské firmy, která uplatnila na trhu 85 tisíc vozů, prošlo domácími autosalóny jen pět tisíc kusů. Veškeré tuzemské nové zakázky českého průmyslu meziročně vzrostly jen o inflaci. Sofistikované obory jako je výroba počítačů a podobných zařízení, jsou v poklesu. A ani tato čísla přitom nemusí vystihovat plný rozsah bezradnosti české vlády nad ekonomickou orientací České republiky, protože největší složkou mírného růstu HDP v posledních měsících byly zásoby.

A tak zatímco vláda moudře posunuje korporátní daní o jeden procentní bod sem a tam a snaží se vykouzlit konkurenceschopnost čachry s pojistným, prostředí charakterizuje spíše prudký růst cen komodit na mezinárodních trzích (ropa za půl roku zdražila o polovinu!!), posilování koruny (dolar v pátek pod 17,00 Kč!!) a stále vyšší monokulturní závislost českého strojírenství na zahraničí.

Nejsmutnější pohled je na stavebnictví (http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta040611.doc). Část vleklého ochabnutí můžeme připsat tomu, že už není možné věčně pokračovat v předražených veřejných zakázkách, i když vývoj inženýrských staveb (dálnice) v běžných cenách je výrazně lepší a ve stálých cenách stále ještě o chlup lepší než je tomu u pozemního stavitelství (budovy). Nicméně i ten příslovečný chlup z dlaně pomalu mizí. Není to proto, že by nahoře mizeli kamarádi nebo nedej bože začaly pracovat nějaké protikorupční mechanismy. Ale peníze v rozpočtu prostě nejsou, a až se začnou opatřovat tím nejzoufalejším způsobem (zvyšováním DPH), potopí to i ty, kdo mají nos ještě nad vodou.

Nejvýmluvnějším výkazem toho, že naše moudrá vláda dělá všechno proto, aby vytvářela podmínky pro uspokojování nejzákladnějších potřeb obyvatelstva, je statistika zahájených staveb bytů v bytových domech, jejichž počet v únoru vzrostl osmkrát. Posmutníme až nad absolutním údajem, protože v loňském roce jich bylo v únoru zahájeno jen 245. Jistě, příroda bývá onu část roku ke stavebníkům nevlídná, ale příště může část mrazu pocházet i z ministerstva financí. Není divu, že je Miroslav Kalousek nejen ve vládě, ale dokonce i ve své vlastní straně osamocen, když chce obor dorazit zrušením státní podpory hypoték.

Ve světle čerstvých údajů Českého statistického úřadu zalistujme ve zprávě z pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu, která byla sice publikována v minulých dnech, ale vznikala o pár měsíců dříve (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/MMF_CZE-BUNDLE_Staff_Report_for_the_2011_Article_IV_Consultation.pdf).

Najdeme v ní ještě stopy optimismu, který mezitím stačil dokonale vyprchat. Celkem snadno proto našla lék na narůstající zadluženost České republiky v podobě rychlého oživení a po něm robustního udržitelného dlouhodobého hospodářského růstu. Kde ho vzít? To napadne každého – v zahraniční poptávce a hlubokých strukturálních reformách. Centrální banka k tomu dodá zdrženlivé úrokové sazby (což dávno dělá). A když se to nepovede? Moc špatné. Dluhová zátěž poroste, způsobí zvýšení úrokových sazeb a onen dlouhodobý růst naopak ohrozí.

Mise Mezinárodního měnového fondu pravicové české vládě evidentně přeje, ostatně, kdo by se nechával zatahovat do sporů s hašteřivým trpaslíkem. Nicméně, drží se v lehkém odstupu, aby mohla uskočit, kdyby se na ni něco chystalo zřítit. Vyjadřuje to věta, uzavírající pochvalný odstavec o odvážné škrtací politice a reformní legislativní agendě: „Zajištění široké podpory pro tyto reformy může být velice obtížné.“

A pro zasmání uveďme také charakteristiku „ambiciózních“ vládních cílů z uvedeného odstavce:

„(i) reforma veřejných financí, která má zastavit růst veřejného dluhu a vyrovnat veřejné rozpočty do roku 2016; (ii) zvýšení transparentnosti veřejných zakázek a (iii) omezení korupce ve veřejném sektoru“.

Pokud jde o první bod, po zemětřasné vlně škrtů byl v únoru 2011 stejný deficit státního rozpočtu jako za celý rok 2007 a pokladní plnění státního rozpočtu za leden až březen 2011 bylo rozběhnuté opačným směrem, než bylo plánováno – místo pětiprocentního růstu přišel pětiprocentní pokles. Druhý a třetí bod výklad nepotřebují.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Vláda má zadání. Aféry neaféry "karavana hyen pokračuje dál". "Reformy, reformy, reformy", tzn. ve skutečnosti "zatnout lidem tipec", to je oč tu běží.