Nové bloky v Dukovanech o krok blíž?

radiace
20.11.2017 08:32
ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí (EIA) a předal tomuto ministerstvu potřebnou dokumentaci k zahájení šetření.

 

Státní energetická koncepce na dalších 25 let, která byla schválena v květnu 2015, počítá s dostavbou až čtyř jaderných bloků. Dvou v Dukovanech a dvou v Temelíně. Ačkoli zatím není jasné, kdo by výstavbu nových bloků financoval, ČEZ již požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu výstavby nových bloků v Dukovanech na životní prostředí.


Ředitel divize Jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek v médiích uvedl: „Jadernou energetiku v podmínkách České republiky stále pokládáme za jedno z nejlepších možných řešení z hlediska ekonomiky i ekologie a EIA je jedním z předpokladů o výstavbě samotné.“ Zronek také uvedl, že dostavba nových jaderných bloků v Dukovanech přispěje k zachování pracovních míst, vytvoří také nová pracovní místa a pomůže sociálnímu životu celého regionu.

 

Pokud Zronek hovoří o nejlepším řešení z hlediska ekonomiky, je třeba uvést, že cena stavby všech čtyř bloků (tedy dvou v Dukovanech a dvou v Temelíně) by mohla být  až 400 miliard(!) korun. Než by byl blok (či spíše bloky) dostavěny, uplyne od zahájení výstavby nejméně 10 let, a nové bloky tak budou zastaralé, dříve než budou poprvé uvedeny do provozu. Nemluvě už pak o tom, že výroba elektřiny z jádra patří k nejdražším a není vůbec jisté, jakým směrem se bude cena elektřiny vyvíjet. Může se dost dobře stát, že elektřina se bude v nových blocích vyrábět dráže, než jaká bude cena elektřiny na energetické burze. Českým občanům a českým firmám pak ovšem nezbude nic jiného, než kupovat předraženou elektřinu a také platit na to, aby tuto elektřinu bylo možné prodávat do zahraničí za takové ceny, aby si ji někdo vůbec  koupil…


Německo je rozhodnuto do roku 2022 uzavřít všechny své jaderné elektrárny, postoj Rakouska k jaderné energetice je českým občanům notoricky znám. Ale dokonce i taková jaderná velmoc, jako je Francie, se rozhodla, že podíl jaderné energetiky ve svém energetickém mixu radikálně sníží. Státy západní Evropy (a nejen ty) jdou zkrátka zcela opačnou cestou, než kterou se má vydat Česká republika, a to cestou podporující zejména výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a cestou úspor energií.


Pokud Zronek hovoří o tvorbě pracovních míst, je třeba říci, že také podpora elektráren využívajících k výrobě elektřiny obnovitelné zdroje pochopitelně vytváří pracovní místa – a tato místa může vytvářet plošně po celé republice, nejen na jednom místě.


Podle mnoha průzkumů veřejného mínění nemá další posilování jaderné energetiky v českém energetickém mixu u české veřejnosti zdaleka takovou podporu, jak by se mohlo zdát. Žádná z politických stran (s výjimkou Zelených, kteří jsou ale mimo parlament a jsou zcela neviditelní) však téma energetiky nezdvihla a představitelé všech politických stran se tváří, že zkrátka jiná cesta než dostavba nových bloků neexistuje. Ale ona existuje a bylo by dobré, kdyby ohledně budoucnosti české energetiky a ohledně dostavby nových jaderných bloků byla zahájena veřejná diskuse.


Pokud chce sociální demokracie získat zpět své voliče a dokonce získat nové voliče, téma dostavby jaderných bloků by mohlo být jedním z těch, kterým je možné oslovit širokou veřejnost…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.