Nové jaderné bloky energetickou soběstačnost nezajistí

temelin veze
21.7.2016 16:47
To znamená, že je zase o krok blíže k tomu, že se v Dukovanech a v Temelíně skutečně postaví čtyři nové jaderné bloky za až 400 miliard korun.

Společnost ČEZ tímto krokem vlastně zahájila plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky pro dlouhodobé zajištění energetické soběstačnosti ČR.

Je zajímavé, že se v souvislosti s dostavbou nových jaderných bloků stále dokola hovoří o zajišťování energetické soběstačnosti ČR, když se z České republiky každoročně do zahraničí každoročně prodává zhruba 25 % zde vyrobené elektrické energie (to znamená zhruba celá roční produkce JE Temelín), a tedy je vidět, že České republice dosavadní kapacita jaderných elektráren bohatě stačí. A další věcí, která v souvislosti s energetickou soběstačností ČR nedává smysl, je, že pak si ČR stejně palivo, uran, do elektráren kupuje od zahraničních partnerů: od Rusů nebo Američanů.

Například vítr či slunce si na rozdíl od uranu odnikud z ciziny dovážet nemusíme. Ale na to pochopitelně zastánci dostavby jaderných bloků českých elektráren neupozorňují a stále dokola opakují obehranou a nesmyslnou písničku o energetické nezávislosti České republiky.

Síla atomové lobby je ovšem značná a na podporu jaderné energetiky se rád vyslovuje například i prezident Zeman. A to přesto, že investice do nových jaderných bloků zkrátka absolutně není návratná a je celkem snadno předpověditelné, že nakonec budou čeští občané a české firmy doplácet na to, aby byla drahá elektřina z nových bloků vyvážena do zahraničí.

Než se případné nové bloky v Dukovanech (a nepochybně také v Temelíně) dostaví, budou už použité technologie zastaralé a účinnost reaktorů bude v poměru k ceně těchto bloků zkrátka nízká. Přitom stále vzrůstá energetická účinnost například solárních panelů či větrných elektráren. Ty budou v době dostavených jaderných bloků v Dukovanech už zcela jinde, než jsou dnes…

Zatímco se Německo chystá do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny na svém území a stále více investuje do obnovitelných zdrojů, Česká republika se chystá rovným krokem vydat směrem do energetické minulosti.

Na tento krok, který (nejen) členové vlády tak velebí a který několika velkým firmám v průmyslu přihraje na pár let zakázky za miliardy korun, však pak budou doplácet čeští občané a české firmy ve vysokých cenách elektřiny. . Občané by se neměli nechat ohlupovat řečmi o energetické nezávislosti, protože tu ani deset jaderných bloků v každé z českých jaderných elektráren nezajistí.

Vyšší energetickou nezávislost a soběstačnost naopak poskytuje decentralizace výroby energie v podobě například větrných elektráren vlastněných obcemi či solárními panely, které by si na svůj dům mohl dovolit nainstalovat i člověk s průměrnými příjmy…včetně například baterie akumulující elektřinu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Podívejte se, než se pořádně rozohníte, něco si o problému zjistěte. Ale ne u Zelených (viz dále).

Fotovoltaika i vítr - mají společný problém. Když je elektřina nejvíc potřebná, nedají ani ťuk. Za bezvětrného večera leží všechno na těch ostatních zdrojích. Jaké jsou? Voda - naprosto nestačí a není možné ji zvyšovat, kde mohly stát přehrady, tam už stojí. Malé vodní elny - 2% naší potřeby, nic víc. Plyn - chceme-li hodně potěšit Putina, postavme levné plynové elektrárny. Já bych byl opatrnější. Bioplyn? K smíchu! A nebude to lepší, podívejte se na obrovské lány řepky, i tak neschopné nahradit naftu. Geotermální energie - plivnutí do rybníka. Uhlí - zásoby nám dochází a na Německý dovoz uhlí z Austrálie (jak to řeší Němci po odstoupení od jádra) prostě nemáme. Přílivové elny - ani kdybychom měli moře, nevytrhnou nás. Zbývá nám jádro. To je prostě realita.

Argument nízké účinnosti - srovnejte si účinnost jaderných reaktorů s účinností fotočlánků i větrníků, pak teprve pochopíte, co je to malá účinnost!

Tvrdit, že jaderná elektrárna je bomba - to může každý, kdo je nezná. Ono to atomicky bouchnout prostě nemůže a semtex na to nestačí. Na jaderné elektrárně může bouchnout jen pára (případně, pokud se pyrochemicky rozloží, pak vodík). Jaderné palivo ne. Bomba přece jen vypadá jinak. Černobyl je dnes rájem divokých zvířat, kterým se tam mimořádně daří, protože lidi tam nikdo ještě nepustí. Pravda, zdravý respekt taky není k zahození, jinak by tam místní dávno rabovali.

Nejvíc váhy má argument (či spíše strašení) radioaktivními odpady. Kontrolní otázka - vzali byste holou rukou odpad z jaderného reaktoru? Vsadím své boty, že ne. Proč? Protože radioaktivita, že... Jenže ta radioaktivita ubývá s časem exponenciálně. Kdo není matematik, ten to neocení. Měl jsem tedy v rukou jak kazetu recyklovaného uranu (uranu po přečištění, určeného k dalšímu využití), tak cca 1kg radioaktivního odpadu. Po pouhých 12 letech skladování. Těsně po vyjmutí z reaktoru by ta šiška zabíjela i na deset metrů, po 12 letech se dala vzít do rukou. Jistě, ještě to trochu svítilo, ale stačilo umýt si ruce. A bude to svítit 30.000 let... proč rovnou nenapíšete 3 miliony let (je to taky pravda), jenže už po 30 letech budete mít problém odlišit to od přírodní úrovně. Tedy že ty kontejnery vydrží 1000 let - i 100 by vlastně stačilo.

Víc by mě zajímalo, proč Zelení nekřičeli, že se odpadem z jaderných reaktorů běžně plní munice? Říká se tomu "ochuzený uran" a jsou ho dva druhy: první (čistý) vzniká při obohacování uranu (ten se pak ukazuje novinářům), druhý (špinavý - najděte si termín "dirty DU") je odpad z reaktorů. Je to další možnost, jak s ním nakládat, předvádějí nám to svorně USA i Rusko (o Číně nevím). Střelivo druhého druhu (dirty DU) je opravdu svinstvo, jakému není rovno a má na svědomí pěknou řádku mrtvých (dokonce i přiznaných amerických vojenských skladníků). Ale když se v OSN hlasovalo za zákaz takové munice, zástupce České republiky hlasoval PROTI zákazu. A to tam byl za Zelené (Schwarzenberg)! Závěr - nevěřte Zeleným ani pozdrav!

Vás bych tedy prosil - přestaňte se chovat jako papoušci, co krákají kdejakou pitomost!

Realita je zkrátka úplně někde jinde!

ps

Teda pane Vysočino, toto vaše vyjádření:  "Nechť ty bloky postaví dodavatel za své a ČEZu je za stanovených podmínek do jejich zaplacení pouze pronajímá," překovnává úplně vše. Co by z toho Česká republika měla??? Česká republika by se tak pro vyspělé státy stala pouze skladištěm jaderného odbadu, který ve své blízkosti pochopitelně nikdo nechce, a nájemným provozovatelem nebezpečné jaderné energetiky, kterou například Německo na svém území také již provozovat nechce...

duchodce

Jaderná energetika je slepá ulička. Tuto možnost už připouští i zatvrzelí zastánci jádra. Jde o mimořádně nebezpečný provoz, který lze se zavřenýma očima provozovat max. někde v liduprázdném prostoru Sibiře. Další problém je vyhořelé palivo. Nikdo nemá zájem mít skladiště jaderného odpadu z elektráren v dosahu svého obydlí a samotné uložení je opět jen časovaná bomba. Životnost kontejnerů je omezená a nikdo nemá ani nejmenší tušení, co potom. Řešení se prý podaří nalézt v průběhu skladování. V současné době však vyvstává ještě další  závažný aspekt provozování jaderného zařízení. V případě válečného konfliktu se každý jaderný provoz mění v atomovou bombu, kterou není třeba složitě dopravit k cíli. Stačí ji jen odpálit konvenční náloží.  Co si může nepřítel více přát. Nové atomové elektrárny v žádném případě nestavět, ty stávají s maximální opatrností nechat "dožít". 

jan-vysocina

Autor sděluje: To znamená, že je zase o krok blíže k tomu, že se v Dukovanech a v Temelíně skutečně postaví čtyři nové jaderné bloky za až 400 miliard korun.

Na to je celkem jednoduchý recept. Nechť ty bloky postaví dodavatel za své a ČEZu je za stanovených podmínek do jejich zaplacení pouze pronajímá. Pak bude cena příznivá pro obě strany.

jan-vysocina

Autor také sděluje: Vyšší energetickou nezávislost a soběstačnost naopak poskytuje decentralizace výroby energie v podobě například větrných elektráren vlastněných obcemi či solárními panely, které by si na svůj dům mohl dovolit nainstalovat i člověk s průměrnými příjmy…včetně například baterie akumulující elektřinu.

Zatím je to pouze přání autora. Účinnost fotovoltaických panelů a akumulátorů by nyní stěží zajistila soběstačnost byť jediného domkaře. A to nehovořím o značně vysokých pořizovacích nákladech, které jsou při rozpočítání na jednotlivce určitě vyšší než na stavbu elektrárny z "jádra".

jan-vysocina

Redakce nám sděluje již po několikáté: Než se případné nové bloky v Dukovanech (a nepochybně také v Temelíně) dostaví, budou už použité technologie zastaralé a účinnost reaktorů bude v poměru k ceně těchto bloků zkrátka nízká.

Pokud si matně pamatuji, tak ta první česká česká atomová elektrárna má již poměrně vysoký věk a ze současného pohledu je již zastaralá. První blok byl spuštěn v r. 1985. A stále tedy běží a dodává tu tzv. předraženou energii v tak velkém rozsahu, že ji lze i prodávat v cizině. Dávno se již zaplatily investiční náklady a nyní produkuje pro ČEZ hlavně nezanedbatelný zisk a to každoročně.

Pokud se postaví nový blok, tak jistě nebude za peníze, za které Dukovany postavili Češi, Slováci, Poláci a Rusové za Husáka. Z pohledu člověka, který vidí pouze do blízké budoucnosti za 5 až deset let to není potřebné, ale ti kteří předpokládají, že v tomto prostoru i po uplynutí této časové etapy bude úspěšně existovat průmyslový potenciál, doufají, že  elektřina z nového bloku bude potřebná. Zvláště pokud budou postupně bloky z éry Husáka odstavovány z důvodu dožití.

Nemůžeme přece spoléhat na světlé zítřky ve fotovoltaice a dalších nyní spíše okrajových technologiích. Až se objeví nějaký skutečně převratný vynález, tak teprve můžeme hovořit o ústupu od jádra. To chápou i v Číně, kde se vyrábí podstatná část fotovoltaických panelů. I přesto je v této zemi rozestavěna řada tzv. zastaralých jaderných reaktorů, které tak leží na srdci autorovi tohoto článečku.