Nové průzkumy SANEP a CVVM

houpačka
5.6.2018 12:17
Podle průzkumu agentury SANEP by se nejsilnější stranou, pokud by se volby do poslanecké sněmovny uskutečnily v polovině května, stalo opět hnutí ANO. Získalo by 28,9% hlasů, což zhruba odpovídá výsledkům jiných agentur pro výzkum veřejného mínění. A odpovídá to v zásadě také výsledkům tohoto hnutí v předchozích průzkumech SANEP.

Na druhém místě, podle průzkumu SANEP jsou Piráti s 13,9% a těsně za nimi s 13,8% ODS. S menším odstupem za těmito stranami je také Okamurova SPD s 12,2%. Až za nimi, ale už s jednociferným výsledkem, jsou s necelými 7% (6,8%) komunisté. Na šestém místě za nimi je ČSSD s 6,7%. Podle SANEP by těsně hranici 5%, která je rozhodná pro vstup do poslanecké sněmovny, překročili těsně ještě STAN (5,1%) a KDU – ČSL (5,5%). Naopak TOP 09 i podle SANEP by se 4% zůstalo před branami poslanecké sněmovny. CVVM se neshoduje s agenturou SANEP především v pozici stran politické levice. Hnutí ANO by i podle CVVM získalo ve volbách 29% hlasů. Na druhém místě však by byla překvapivě ČSSD. Překvapivě proto, že žádná další výzkumná agentura takhle vysoko její momentální šance nevidí. Stejně tak KSČM má podle CVVM lepší volební preference (10,5%), nežli je tomu u agentury SANEP. Na dalších pozicích za ČSSD je v průzkumu CVVM ODS (13%) a Piráti (11%). Zdá se, že podle CVVM, i když čísla vcelku odpovídají u ODS preferencím podle SANEP i podle jiných agentur, nijak zvlášť neakcentuje to, že by se ODS stala na pravici gravitačním polem, přitahujícím hlasy pravicových voličů, kteří zvolna odcházejí od STAN, KDU – ČSL a zejména od TOP 09. Podle CVVM by výsledek SPD byl poněkud nižší (7,5%), nežli v průzkumu provedeném agenturou SANEP. Tři strany pravého středu a středu politického spektra – KDU – ČSL, STAN a TOP 09 – se i podle CVVM potácejí kolem hranice volitelnosti do poslanecké sněmovny, tedy 5%.

Celkově se nedomnívám, že v průzkumu CVVM jsou poněkud, oproti realitě přeceněny výsledky stran levice (ČSSD i KSČM) a pokud, poněkud, i když jen mírně podceněny, volební preference ODS a trochu silněji SPD. Pozice tří pravostředových stran je vlastně, podle obou výzkumných agentur, kolem hranice volitelnosti 5%.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky

Paní Amiourová naprosto souhlasím, nevím kolik bylo demonstrantů v Praze, ale v ostatních městech se to počítalo na stovky, v Ostravě na desítky. V Praze už od 15. století jednou vítali Žižku jindy Zikmunda také ve velkém počtu, no a době nedávné to si pamatuji podle toho jak foukal vítr. Leč Pražáci řeknou, že jsou to naplaveniny z jiných měst, hlavně z Moravy. Nyní po návratu z léčby chce kandidovat do senátu p. Ruml, že se nestydí, jsem ze Slovácka, tam se říká že jej hanba neliská. Víte ve volbách většinou volíme jen komunisty, ale jediní jsou v KSĆM, ostatní jsou v jiných stranách. Já jsem volil vždy sociální demokracii, ale už zřejmě nebudu, podívejte  jaký antagonismus vládne proti p. Paroubkovi. Kdyby umožnili jeho návrat do  soc.dem. loni před volbami, byl by určitě v parlametu a tam by byl slyšet, nevím jak dopadne jeho kandidatura do senátu, ale papaláši v soc dem zase budou proti. Vždyť Churchill několikrát přestoupil od konzervativců k demokratům a tam to šlo. Prostě ta současná mládež ve vedení soc. dem. by se měla poučit. Za minulého režimu jsme si navzájem záviděli, až jsme všichni zchudli. 

amiourful

No však se také podívejte, jak mohutné protikomunistické hnutí plní ČT, a nejn tento kanál!  Všichni se předhánějí, kdo je největší antikomunista a kdo naplije na KSČM větší špínu. 

Jsou to demonstrace dotované, placené - majíé podium s velkou obrazovkou a hudebníky. Jede v tom Rekonstrukce státu a podobné organizace. Antibabišovci si tam ve skutečnosti ani nekváknou, protože piopravdě, nejsouá schopni ani Babišovi nic podstatného vyytknout, po mnoha měsícícíh publikační činnosti pana Šafra a dalších. NEjsou rpostě schopni artikulovat svůj odpor k Babišovi, proto se jejich demonstrace zvrhla především v protikomunistickou. Jsou tu prostě takoví pubertální skauti, co třicet let intenzivně živí v sobě nenávist ke komunistům, kdyby se jim stalo cokoliv, mohou za to komunisté, co tu už třicet let nevládnou. Protože jednou vládli. 

pavlovsky

A co když je to úplně naopak a jsou zfalšované průzkumy jiných agentur. Podívejte se na dnešní demonstraci proti Babišovi a Zemanovi v Praze, ani neuvádějí počet zúčastněných, v ostatních městech jsou na fotografiích hloučky...turistů, či demonstantů? V Brně,  TV informovala, že je tam zapněno  demonstranty polovina  Zelneho trhu, na internetu, že jen čtvrtina. Tak z nás dělají media opět blbce.

amiourful

Nevím o tom, že se přihodilo něco, co by mohlo tak markantně změnit názory voluičů. A tak mne napadá _ uvažoval jste o tom, že možná někdo falšuje statistiky, aby  posílil sebevědomáí socdemákcých referendujících k větší samostatnosti, přimšl Babiše k mimořádným volbám, avy pot vyhrála pravice? Protože na sociálnáích sítích nikde levice nahoru  bejde. Jen pár podivných  hejlů hekýá, že by chtělo valstnit byty za dobrou cenu hned po škole, a nějak si nedovedou spočítat, že socík je možný jen s levicovými stranami. Na to ovšem ti samí hejlovíé vystupujíé proti všemu komunisatickému nebo alespooň proti všemu levicovému.