Nový průzkum preferencí stran podle agentury Median

median
8.5.2021 07:26
Z průzkumu společnosti Median je zřejmé, že si předvolební koalice Pirátů a STAN udržuje s 27,5% preferencí prvenství.

Jejich odstup od druhého v pořadí, Babišova hnutí ANO, se poněkud zvětšil. Hnutí ANO by v dubnu a počátkem května, kdy byl prováděn sběr dat, volilo jen 21% voličů. Takže rozdíl mezi oběma politickými formacemi je nyní tedy 6,5%. To je poměrně hodně.

Na třetím místě za hnutím ANO je předvolební koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se 17% preferencí. Tato koalice ovšem proti předchozím měřením zjevně ztrácí.

Na dalším místě je s 11,5% preferencí SPD. Zdá se mi, že volební potenciál tohoto hnutí v situaci, kdy se postupně budou uvolňovat proticovidová opatření, se poněkud zúží.

Na dalším místě je sociální demokracie s 6,5% preferencí, což je nárůst skokem o 2,5% proti předchozímu měření. Je to sice stále hra malých čísel, ale ukazuje se, že jasný výsledek stranického sjezdu může stranu odpoutat od politického dna. Samozřejmě, že strana má dále své problémy. Jako jeden z problému vidím poměrně úzké voličské jádro (2,5%), ale na druhé straně nárůst volebního potenciálu z 9 na 11%. Nejsou to sice zázraky, ale je to počátek pozitivní cesty.

Osobně očekávám, že pokud bude rychleji pokračovat očkování proti covid-19 a zhruba do poloviny prázdnin bude proočkováno cca 7 milionů českých občanů, a tím se sníží počet nově infikovaných, počet vážně nemocných i počet úmrtí, obnoví obě vládní strany dynamiku růstu svých preferencí. Podobně, jako je tomu ve Velké Británii, kdy ještě na počátku roku vedli ve volebních preferencích opoziční labouristé a nyní s velkým přehledem vedou vládní konzervativci.

Na posledním místě z parlamentních stran jsou v průzkumu komunisté s 6% volebních preferencí. Osobně si myslím, že postupně bude zabírat terapie, kterou  naordinoval předseda V. Filip své straně. Což je strategie odpoutávání od vládní koalice. Komunisté se během několika týdnů dostali opět do módu více méně kritické strany vůči vládě. Stali se tedy opět stranou protestu svého druhu. Prostě počítají s tím, že jejich potenciální voliči zapomenou na tři roky (ostatně velmi konstruktivní) spolupráce s koaličními stranami.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.