Odpovědi P. Bendy v zakázaném rozhovoru

5.8.2020 12:40
„Případ“ Petra Bendy a publicity okolo jeho kandidatury v podzimních krajských volbách v Ústeckém kraji je příkladem naší dnešní svérázné informační svobody. Zatímco výpady proti někomu jsou zveřejňovány, postižený je mediálně zaříznutý. Ti starší si jistě vzpomenou na kampaně před několika desítkami let, ve kterých vynikal třeba Československá televize a z tištěných médií Rudé právo. Kampaň proti Bendovi ukazuje, že něco nového není třeba vymýšlet. Právě P. Benda nám poskytl další zajímavý příklad. Před několika dny byl požádán regionální redakcí jistého celostátního deníku o zodpovězení několika otázek s tím, že na konci týdne rozhovor vyjde v regionální mutaci. Odhadujete správě, nevyšel. V listu se zřejmě stále nachází duch nesmrtelného komunistického žurnalisty Jaroslava Kojzara. Petr Benda nám poskytl přepis otázek a jeho odpovědí, díky tomu s nimi můžeme naše čtenáře seznámit.

***

Vaše jméno figuruje na kandidátce sociální demokracie pro krajské volby, se kterou jste se před léty nerozešel zrovna v dobrém. Jak došlo k opětovné spolupráci?

Ano, máte pravdu. Přišli za mnou staří známí sociální demokraté, mohu říci moji přátelé z této strany a oslovili mě, zda bych jim pomohl v případě, že by sestavili kandidátku sociální demokracie v Ústeckém kraji. Samozřejmě, že jsem jim odpověděl pozitivně a projevil jsem také ochotu kandidovat na této kandidátce za Hnutí pro Sport. Má úloha však bude především nepolitická. Tedy zajišťovat to, co jsem dříve dělal pro ČSSD v kraji, když byl jejím lídrem Jiří Paroubek - celá organizační stránka věci a do značné míry také zajištění financování, respektive co nejefektivnější využití peněz, které budeme mít k dispozici na kampaň. Ti lidé, s nimiž jsem se nerozešel zrovna v dobrém, již v ČSSD nejsou. Nepřeji nikomu nic zlého, ale musím konstatovat, že se všichni moji hlavní odpůrci dostali po roce 2010 do rozporu se zákonem.

Můžete okomentovat spekulace, že se za vás přimluvil váš dlouholetý přítel a expremiér Jiří Paroubek, který radí současnému předsedovi ČSSD Hamáčkovi?

Jiří Paroubek je v kontaktu se současným předsedou ČSSD Hamáčkem, což považuji za pochopitelné, neboť v Paroubkově éře dosahovala ČSSD nejlepších volebních výsledků ve své sto čtyřicetileté historii. Pokud vím, tak pro některé funkcionáře ČSSD zpracovává podklady v oblasti programové a legislativní apod.,  ale do personálních věcí nemluví.

Jak dobře se znáte s předsedou Hamáčkem? Jaké máte vztahy?

Známe se s Janem Hamáčkem dlouho, protože jsem byl dlouhá léta členem předsednictva sociální demokracie a ústředního výboru této strany. Naše vztahy jsou korektní.

Co říkáte na rozkol mezi vedením ČSSD a ústeckou krajskou organizací, která postavila své členy na koaliční kandidátku Lepší Sever, kde ale po odmítnutí grémia figurují nakonec jako nestranící?

Já bych nemluvil o rozkolu mezi vedením ČSSD a ústeckou krajskou organizací. V Ústeckém kraji se jedná jen o úzkou skupinu lidí, která si chtěla zajistit dvě volitelná místa na kandidátce neprůhledné předvolební koalice s víceméně pravicovými subjekty. Tato kandidátka nebyla nikdy schválena krajskou konferencí ČSSD Ústeckého kraje.

Ústecká ČSSD označuje postup vedení strany za nedemokratické. Jak to vidíte vy?

Andrt, dnes už bývalý předseda ústecké ČSSD, sám postupoval zcela nedemokraticky. V zájmu své politické záchrany rozpustil zájmy sociální demokracie v neprůhledné kandidátce, jako by se styděl za jméno své strany. A neodvážil se  tuto kandidátku ani předložit na krajské konferenci, jak podle stanov strany měl. Vedení strany je si zřejmě dobře vědomo, že současné volební preference ČSSD v Ústeckém kraji nedosahují ani 3%. Tedy podle březnového průzkumu agentury STEM. Vedení  ČSSD zřejmě usoudilo, že je potřeba přepřáhnout a pokusit se o změnu s lidmi jako je Jaroslav Krákora a další sociální demokraté, kteří se v minulosti nikdy nepodíleli na nějaké aféře a jsou věrohodní.

Nemůže tento spor ještě snížit už tak mizerné předvolební preference ČSSD v krajích?

Tak, jak já to vidím, určitá skupina funkcionářů ČSSD dnes účelově útočí na předsedu ČSSD, kvůli postupu, který zvolil. To samozřejmě může přinést ČSSD ve volbách větší škodu než účast jednoho člověka, jako jsem já na kandidátce, jehož si tato skupina lidí na kandidátce nepřeje vidět.

 

Před lety jste spolupracoval s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, za kterou jste kandidoval na Liberecku jako lídr. Jak zpětně své angažmá hodnotíte?

Byla to chyba. Ale upřímně, pokud se dnes pohoršuje např. L. Zaorálek nad tímto mým prohřeškem z minulosti, jaksi účelově zapomíná na to, že v roce 2016 souhlasil,  jako člen Sobotkova vedení strany s tím, aby ČSSD spolupracovala v krajské radě Ústeckého kraje s Okamurovou SPD. Já se ptám - existuje nějaký významný rozdíl mezi SPD a Dělnickou stranou? Obě strany jsou xenofobní a silně protievropské, což je v rozporu s programem ČSSD.

Co vás vůbec přivedlo zpátky do politiky?

Nejsem na zvolitelném místě kandidátky, ale mám k ČSSD hluboký vztah a chtěl bych pomoci zajistit, aby se v budoucím krajském zastupitelstvu objevili znovu sociální demokraté a aby to byli slušní a zkušení lidé.

V minulosti jste byl kritiky označován za kontroverzního politika, byl jste spojován s řadou kauz. Někteří komentátoři nyní spojují vaše jméno na kandidátce ČSSD s formulací o návratu politického dinosaura. Co byste jim vzkázal?

Žádná z pseudokauz, která mi byla v minulosti přičítána neměla reálný základ. Abych to prokázal, požádal jsem v roce 2007 Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o prověrku na stupeň důvěrné a v roce 2017 na stupeň tajné. NBÚ pečlivě prověřoval nejen mé finance a finanční toky řadu let zpět, ale také mé kontakty a vztahy ve společnosti. Vzhledem k tomu, že mě NBÚ vydal bezpečnostní prověrku a nikdy mi jí neodebral, myslím, že mohu jednoznačně říci, že neshledal v mé minulosti žádných závažných závad. Kdyby mě NBÚ např. považoval např. za politického extrémistu, zcela nepochybně by mně prověrku nevydal či odebral. Doporučuji každému, kdo je veřejně známou osobou nebo se chce stát politikem či vysokým úředníkem, aby velmi nepříjemnou proceduru bezpečnostní prověrky prošel. Žádám tedy zejména média, aby výsledek objektivního zkoumání NBÚ v mém případě vzala na vědomí a nepouštěla se do spekulací o nějakých mých problémech v minulosti.

Pokud by kandidátka ČSSD ve volbách uspěla a vy byste se stal opět veřejně činným, změnil byste styl svého jednání, který byl v minulosti mnohým trnem v oku?

Pokud bych se stal členem zastupitelstva,  pracoval bych stejně intenzivně jako v minulosti. V krajské radě jsem dostal, do které jsem byl zvolen v roce 2008, tehdy na starosti ve stomilionové ztrátě se potácející Krajskou zdravotní a. s., která sdružuje pět nemocnic v kraji. Už v roce 2009 byla Krajská zdravotní v zisku. Tím nechci říci, že se stanu členem krajské rady. Byl bych v první  řadě rád, kdyby se sociálně demokratičtí kandidáti dostali do zastupitelstva a krajské rady. To vidím jako svůj prvořadý úkol. A pokud bych se snad i já dostal do zastupitelstva, pracoval bych stejně intenzivně ve prospěch kraje jako před lety.

Pokud jde o styl mého jednání. Když máte politický úspěch, jste prostě trnem v oku řadě lidí. A my jsme s Jiřím Paroubkem v letech 2006 – 2010 v ústecké ČSSD úspěch měli. Teď jde spíše o obnovu bývalých pozic této strany a o návrat její důvěryhodnosti, které ta krajská vedení této strany v letech 2011 – 2020 poničila.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.