Ohlášený neúspěch jednání v Soči o Sýrii

sýrie militanti
13.2.2018 12:53
Syrská opozice a Kurdové se odmítli zúčastnit setkání se syrskou vládou organizovaného Ruskem a podporovaného Iránem a Tureckem v Soči.

Prioritou mezinárodní koalice vedené USA podporující syrskou opozici je boj proti Islámskému státu. Porážka džihádistů umožnila jiným syrským frontám, aby ožily. Na severu země v Afrině, Turecko zahájilo ofenzívu proti Kurdům, jeho hlavnímu nepříteli. Syrské vojsko znovu zahájilo boj proti opozici v Idlibu a v západní Ghutě, blízko Damašku.

Naděje na rekonstrukci a pokusy o mír v oblasti byly smeteny ze stolu. Následovaly pokusy o diplomatická jednání, která ztroskotala. Osm setkání, včetně Vídně, organizované OSN, ztroskotalo kvůli tomu, že opozice nechtěla komunikovat s Asadovou vládou. Syrská vláda byla vždy proti snahám Západu a části arabských konzervativních států, které se snaží o zmenšení vlivu a moci prezidenta Bašára Asada, jenž doufá v pokračování svých vojenských vítězství.

Vyjednavači, sponzorovaní Ruskem, Iránem a Tureckem, měli sloučit reprezentanty vlády a opozice tak, aby vytvořili předpoklady pro dojednání budoucí ústavy země. Opozice se však odmítla dostavit k jednání v Soči po neúspěchu vyjednávání ve Vídni. Předpokládá, že vláda v Damašku „nestojí o vážná politická jednání“, reagujíc tak na vojenskou operaci Ankary, a zelenou, kterou jí dal v severní Sýrii Kreml. Poté se také reprezentanti Kurdů ze Sýrie, rozhodli bojkotovat jednání v Soči.

Kreml minimalizoval tyto defekty a ujistil, že nebudou mít dopady na výsledky setkání. Vyjednavači pak vzali v potaz svou legitimitu, zredukovali své ambice na minimum a vzdali se naděje dosáhnout konkrétní výsledky jednání. Nemusí to být tak, aby se zalíbili západním mocnostem, které se obávaly procesu, jenž bude konkurovat tomu ze Spojených národů, ale chtěl by najít příznivější východisko z krize pro Bašára Asada.

Od zahájení jejich vojenské intervence v listopadu 2015 se Rusové stali neopominutelnými aktéry v syrských jednáních. Moskva si nyní přeje transformovat svůj vojenský úspěch na úspěch politický. Rusko se představuje světu jako tvůrce míru. V lednu 2017 Kreml projednával v Astaně v Kazachstánu diplomatický proces v Soči. Je to iniciativa mající za cíl konkurovat americkému vlivu v oblasti, a změnit západní propozice mírového uspořádání pro Sýrii. Rusové se snaží najít své místo v politice Sýrie. Moskva potřebuje záruku od Organizace spojených národů, aby legitimizovala tento svůj politický postup.

(podle článků v Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.