Optimistický výsledek průzkumu CVVM

lide
26.3.2019 13:56
Tedy, optimisticky vyznívající pro obě vládní strany. Agentura CVVM zpracovává v průběhu roku desítky velmi zajímavých průzkumů veřejného mínění. Pokud je někdo sleduje pravidelně, je vcelku dobře informován o dění a náladách v české společnosti. Ale otevřeně řečeno, průzkumy, které CVVM dělá na téma volebních preferencí politických stran, nejsou zrovna nejsilnější stránkou této agentury. Proto spíše nežli procenta jejího průzkumu sleduji trendy a tendence, které se v průzkumu CVVM projevují ve srovnání s předchozími obdobími. CVVM a jeho průzkumy volebních preferencí patří k těm spíše méně přesným ve srovnání se skutečným volebním výsledkem. Ostatně za dva měsíce budou volby do Evropského parlamentu, tak si každý může potvrdit, jestli se metoda práce agentury CVVM oproti předchozím sezónám zlepšila či nikoliv. Vraťme se ale k výsledkům průzkumu samotným.

Podle průzkumu CVVM je na prvním místě hnutí ANO s 32% volebních preferencí, což znamená nárůst preferencí oproti předchozímu měsíci. Nárůst dokonce o 1,5% oproti únoru zaznamenala také druhá vládní strana, ČSSD. Ta se z 12,5% dostala podle CVVM na úroveň Pirátů. U ČSSD je tento nárůst preferencí způsoben dobře zvládnutým sjezdem počátkem března. Mírně poklesla podpora veřejnosti pro Piráty. Před Piráty a ČSSD je na druhém místě za hnutím ANO v tomto průzkumu ODS. Také ODS zaznamenala pokles preferencí, sice mírný, ale dá se říci, že se zastavil kontinuální vzestup jejích preferencí. To je jednoznačně důsledek ventilovaného sporu s V. Klausem ml., jeho následným vyloučením z ODS a zdrcujícího hodnocení současné ODS exprezidentem Klausem. Uvidíme v dalších měsících, jak bude volič na ODS reagovat. Osobně si myslím, že se za dva až tři měsíce pokles jejích preferencí zastaví. Jako pátá je v průzkum KSČM s 8,5 %, což znamená pokles ve srovnání s únorovým měřením. Podpora se zřejmě od ní přesunula k ČSSD. Všechny další strany mohou mit podle průzkumu CVVM vážné existenční problémy se dostat do nové sněmovny. Tedy, pokud by volby byly nyní. Jejich preference se pohybují kolem úrovně 5%, což je hranice, bez jejíhož dosažení nelze vstoupit do sněmovny. Jedná se o staré známé i z jiných průzkumů: Lidovce, STAN, TOP 09, ale nově a poněkud překvapivě také o SPD.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Již 23. a 24.května zjistíme skutečnou podporu stran a hnutí. Pochopitelně CVVM může tvrdit, že výsledky euro-voleb budou rozdílné od aktuální podpory politických subjektů, navíc když se bude hájit argumentem, že účast ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bude minimálně dvojnásobná.  Navíc se CVVM i ostatní vědmy vždy pojistí větou, že průzkum platí pouze právě teď a nikdy více už ne. Pokud by mne dobře zaplatili a byl bych bezcharakterní darebák, tak bych pravděpodobně hnutí ANO a ČSSD vygeneroval vysoká procenta, abych dokázal, že voliči oceňují vládní spolupráci a ten, kdo se spojí s hnutím ANo, tak ten je a bude vždy úspěšný.