Palestinská vláda se soustředila v Gaze

vlajka palestina
12.10.2017 13:08
Těžko tomu věřit, jak se věci změnily od roku 2007. Wael Zahab od své poslední návštěvy v Gaze v roce 2007, kdy zastával funkci mluvčího palestinského prezidenta Mahmúda Abbase, jen tak tak tehdy unikl lynčování, když byl rozpoznán tisícihlavým davem stoupenců Hamasu. „Tentokrát, naopak, s námi jednali s daleko větším respektem“, všímají si zástupci Al Fatahu, který vyslal do Gazy delegaci premiéra Ramiho Hamdallaha.

Policejní síly, kontrolované islamistickým Hamasem dostaly příkaz, aby nerušily slavnostní přijetí premiéra. Je to jasné znamení, že po deseti letech Hamas vidí smíření s Fatahem jako svou strategickou prioritu. Oficiální rozhodnutí bylo přijato kolektivním způsobem. Avšak každý v Gaze dobře cítí, že Yahya Sinwar, který je novým šéfem hnutí Hamas, je hnacím motorem v tomto přibližování. Osobně se zúčastnil jednání, která byla vedena pod egyptským patronátem a během kterých Hamas přijal uspořádání administrativního výboru několik měsíců předem. „Budeme dělat velké ústupky, potvrdil před několika dny při setkání s delegací palestinských studentů“.

Zoufalství vyjádřené velkou částí mládeže z Gazy, kterou provází nezaměstnanost více než 60 % a jejími důsledky, zejména znepokojují šéfy Hamasu. Zodpovědní aktivisté Hamasu přijímajíce tuto skutečnost, mlčí o jejich dávné velké animozitě vůči palestinským úřadům řízeným Fatahem. Ahmed Youssef, který byl blízkým poradcem bývalého islamistického premiéra Gazy Ismaëla Haniyeha dává na vědomí, že by mělo dojít ke smíření mezi Palestinci. Hamas považuje nyní za nezbytné, aby palestinské úřady ukázaly svoji dobrou vůli, říká Youssef. Jinak předpovídá prý velkou katastrofu.

Vytvoření shromáždění ministrů vůbec nerozptýlilo žádné obavy. Naopak, v co doufali obyvatelé, tzn. v zavedení pravidelných dodávek vody, elektřiny, potravin a léků v Gazy, se zřejmě bude projednávat az příští týden v Káhiře. Budou to detailní diskuze o reálném transferu moci předané palestinským úřadům. „Je to špatný signál“, obává se Yaakoub Ghandour, který se stará o syndikát, který reprezentuje přibližně 45 tisíc lidí zaměstnaných Hamasem. „My jsme splnili naší část dohody a rovněž jsme zajistili srdečné přijetí ministrů, kteří dostali své funkce, a proto jsme velmi šokováni tím, že odkládají na pozdější dobu zmírnění našich utrpení. Fatáh ještě nehovořil o jednáních na hlavní témata dohody."

Tři společné výbory Hamasu a Fatahu budou v Gaze ustanoveny v následujících dnech, aby vznikla integrace pracovníků Hamasu do palestinské administrativy tak, aby došlo k přerozdělení kompetencí, co se týče obrany a kontrol na hranicích. Musíme počítat s různými komplikacemi, které ještě mohou být velmi nepříjemné v budoucnu, především od brigád Hamasu al – Qassam.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.