Paříž – když Estrosi a Le Maire říkají ano

francie vlajka
2.5.2017 13:38
Každopádně nevíme mnoho o budoucích úmyslech Emannuela Macrona, který je favoritem průzkumů prezidentské volby a od volební neděle se nikde neukázal ani neposkytl rozhovor. Měl by se vyjádřit k pěti tématům.

K zaměstnanosti, k daňovému systému, ke konkurenceschopnosti, k boji proti terorismu, k bezpečnosti a k financování inovací. Tedy k otázkám, které  veřejnost zajímají a mohou mít souhlasnou vizi, vyjadřuje se Christian Estrosi, prezident regionu Provence – Alpes –Cote d´Azur, deníku Figaro. „Spřízněnost a podobnost s názory ministerstev může rozběhnout tyto společné priority“. Rovněž potvrzuje, že neměl žádný kontakt s Emannuelem Macronem od 1. dubna, kdy jej přijal v Marseille. Vše záleží na Emannuelu Macronovi a jeho schopnosti integrovat do svého projektu návrhy pravicových reformistů, upřesňuje.

 

 Bruno Le Maire nemá důvod váhat a jednat „ve prospěch Francie“ po boku Emannuela Macrona. Bývalý ministr se svěřuje, že cítil nátlak, aby se spojil se šéfem strany Vpřed! před druhým kolem voleb. Neříká, zda ho kandidát sám pozval, ale potvrzuje, že je kompletně proti jakékoliv individuální dezerci.

 

Ve stavu, kdy skóre Marine Le Penové postoupilo z 19 % v roce 2012 a nyní je 31 %, bude volební  souboj těžký. Jestliže se Le Maire vrátí do Národního shromáždění a jestli, jak se obává, pravice nebude ve většině, bude podle něj zapotřebí se věnovat více tomu, jak účelně pomáhat a být oporou budoucímu prezidentovi, aby Francie neztratila následujících  pět let. Minulý ministr evropských záležitostí se nevzdává myšlenky velké  koalice, podobné tě  v Německu, a jež   byla založena na určitém projektu.

 

Nathalie Kosciusko – Morisetová sama nevěří v podobné uspořádání „všichni bychom se měli snažit pokořit Marine Le Penovou.“ Macrona se několikrát ptali, aby upřesnil a vyjasnil svou pozici zejména v tématu terorismu a komunitarismu, ne pro přípravu budoucí dekompozice, ale za účelem zabránit vítězství Národní fronty.  Bude pak snazší pro pravicové voliče sledovat, zda se zbavujeme jejich pochybností v těchto tématech. Uvidíme, zda Emannuel Macron bude schopen definovat přesně určité body, na které budeme moci navázat.

 

(podle Le Figaro)

(zp)

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.