PL: Nevyřčený důvod Kalouskova odchodu?

Jiri-Paroubek-1403-05
19.1.2021 17:39
Rozhovor Parlamentních listů s Jiřím Paroubkem: „Jeho politické dědictví není nikterak skvělé. Ale lidsky si na něj nemohu stěžovat, i když jsme byli politicky někde úplně jinde,“ říká k odchodu Miroslava Kalouska (TOP 09) ze Sněmovny po dlouhých 22 letech Jiří Paroubek. Bývalý předseda sociální demokracie a předseda vlády se domnívá, že řečnický um i vtip Kalouska budou ve Sněmovně chybět. Přestože s jeho zásahy do české ekonomiky nikdy nesouhlasil. A zauvažoval, jaké další důvody ho k odchodu vedly.

Jak moc vás překvapil krok bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vzdát se po 22 letech mandátu poslance?

Nijak mě to nepřekvapilo. Považuji za logické, že už nechce pokračovat. Došel k názoru, že už toho bylo dost.

V jakém slova smyslu myslíte?

Tak například se cítí unavený, vyhořelý, už určitě vnímá i celospolečenskou atmosféru, že už může být pro stranu v budoucích jednáních třeba spíše přítěží. To znamená s ODS, s lidovci… nechtěl být tou osobou, která tyto vztahy nějakým způsobem, řekněme, naruší.

Mluvíte o těchto důvodech. Ten důvod, který uvedl sám Miroslav Kalousek, je, že termín voleb do Poslanecké sněmovny „byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně. Je tedy zřejmé, že aktivní část mé dvaadvacetileté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi již nedává smysl“, to napsal na svém webu. Nakolik mu věříte tento důvod a nakolik hraje roli to, co jste řekl?

Samozřejmě jedna věc je, co lidé říkají, jak ideologicky zdůvodňují své pohnutky k nějakému činu, a druhá věc je, jaké jsou skutečné hlubinné příčiny. Určitě se nejedná jen o jeden důvod. Já mu to přeju a budu mu klidně věřit, co říká, protože je to v zásadě jedno.

Kalousek už oznámil dříve, že nebude do dalších voleb kandidovat. Nyní napsal, že podle něj je správné, aby ve sněmovní debatě prezentovali nadále své názory poslanci, kteří se budou ve volbách ucházet o voličské hlasy. Co říkáte na tento přístup?

Vzhledem k tomu, že poslanců za TOP 09 je zhruba pět, prezentace jejich poslanců asi žádné tornádo nebude.

Za jak důležitou celou poslaneckou éru Miroslava Kalouska pro Českou republiku považujete? Jak byste ji shrnul?

Musím říci, že pokud jde o lidskou stránku, tak jsme spolu vycházeli poměrně dobře, nebo dokonce velmi dobře. V některých případech mě lidsky mile překvapil, ale politicky jsme byli úplně někde jinde. Jako ministr financí myslím, že byl velmi neúspěšný, i když on si jistě myslí opak, ale měl přístup k řešení státních financí takového účetního, ale nikdy ne národohospodáře. A kvůli tomuhle přístupu a kvůli neumětelství tehdejší koalice, ať už to bylo v úzké spolupráci s Mirkem Topolánkem nebo Petrem Nečasem, vlastně přivedli republiku do hlubokých propadů, do recese a takové recese, kterou způsobili následně za Nečasovy vlády sami svým neumětelstvím. Jeho politické dědictví není nikterak skvělé. Ale lidsky si na něj nemohu stěžovat, i když jsme byli politicky někde úplně jinde.

Je něco, za co si Kalouska vážíte politicky? Nebo něco, za co byste ho mohl pochválit?

Byl vtipný řečník a ten vtip ho ani v poslední době neopouštěl. Takže tu a tam jsem se i zasmál, to je potřeba říci. Ale pokud jde o jeho zásahy a zejména do české ekonomiky, tak ty se mi zdály prostě nekvalifikované a nemohl jsem se s nimi nikdy ztotožnit.

Domníváte se, že v řečnictví a humoru bude někdo jako Kalousek ve Sněmovně chybět?

Určitě. Vždycky, když z každé Sněmovny odejde zajímavý řečník, třeba i z opačného politického tábora a třeba i mně ne tak příjemný, pak tam takový člověk chybí. Když tam budou jen uniformní řečníci, byť je to na pravici, tak to nebude nic zábavného ani pro lidi, ani pro politické protivníky.

Zmínil jste, že Kalousek může cítit, že by byl přítěží pro TOP 09. Bude mít TOP 09 bez Kalouska lehčí cestu?

Když vidím jejich předsedkyni (Markéta Pekarová-Adamová, pozn. red.), která ty věci říká tak zaníceně, až fanaticky, je mi jich líto. Řadu věcí, které Miroslav Kalousek říkal, nemyslel tak úplně vážně, ale bohužel tato dáma řadu nepříjemných věcí, které říká, myslí i vážně, a to není dobré východisko do budoucna. Pokud by se někdy měla nacházet na ministerské pozici, to bych si opravdu nepřál.

Zdroj: Parlamentní listy.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

p. Kelnar: 

 

Já bych s tímto plně souhlasil.

opatovice328
Nemyslete si, že Kalousek odchází z vlastní vůle, dohnala ho některá z jeho korupčních afér, kterých měl spousta. Tak dlouho se chodí se džbánem ...Takže je to dohoda, Kalousku zmizíš z politiky a my tě nezavřeme, něco jako dohoda s generálem Rommelem.
paysan

Stručně bych jen doplnil, že pan Kalousek nebyl přítěží jen TOP 09, byl přítěží celé vznikající volební koalice ODS, lidovců a topky. Dost možná právě odtud vyšel impulz k rezignaci dlouholetého poslance, který ve Snmovně ostatní "koaličníky" zastiňoval.

luis

Zajímavý a užitečný pohled, realistický, palec nahoru.

Nicméně, poslední dobou jsem se v jiné souvislosti "brouzdal" pozměňovacímí návrhy k zákonům  a můj dřívější náhled na užitečnost poslanců a na úroveň jejich prezentace se poněkud změnil. Takže při čtení tvrzení, že "...prezentace jejich poslanců asi žádné tornádo nebude..." bych kupř. při srovnání třeba paní Pekarové s jinými (Hamáček, Okamura...) podle kritéria počtu návrhů a podle kritéria věcnosti každého návrhu a podle kritéria vztahu k nějaké dlouhodobější vizi vůbec nebyl tak odsudečný jako pan Jiří Paroubek.

V této souvislosti si myslím, že "skrytá" korekce popř. inspirace iniciativ "zbylých topkařů"  páně Kalouskem může kvalitě jejich návrhů přispět více než otevřená společná proklamace společné linie. A to možná bylo vedlejším motivem rozhodnutí pana Kalouska.