Partnerské páry a peníze

důchodci
10.11.2015 13:21
Francie je jednou ze tří evropských zemí, kde členové domácnosti často nemívají společnou rodinnou kasu. Více než třetina francouzských párů, ať už sezdaných či nikoli, se rozhodlo nemít společné účty. Francie je tak spolu s Finskem a Rakouskem řazena mezi tři země, kde partnerské dvojice dávají přednost mít veškeré finance odděleně.

Ostatní evropské země, kde rodinu tvoří nejen partnerský pár, ale i rodiče, prarodiče, sourozenci a blízké příbuzenstvo, jsou někdy velmi tradiční a rodiny tu drží (a často i bydlí) pospolu v dobrém i zlém a slovo rozvod, přes rozmíšky nebo nevěru, nepřipadá v úvahu. To platí zejména v Portugalsku, Španělsku a Polsku.

Francie v Evropě patří ke státům, kde se uskutečňuje nejméně sňatků. U dvojic s alespoň jedním dítětem je však tendence mít společné finance. V partnerské dvojici, kde má alespoň jeden z partnerů vysokoškolské vzdělání a kariéru před sebou, se většinou finance nedělí. Oddělené vedení rodinných financí by před padesáti lety působilo extravagantně.

V červnu 1965 proběhla ve Francii reforma rodinného práva a od tohoto data si ženy mohou bez vědomí manžela založit účet v bance.

Francouzi jako pár neřeší dennodenní náklady na nákupy, návštěvy divadel, restaurací a potřeb pro děti. Tady panuje soulad, protože děti jsou pro ně vždy nedotknutelné. Obvykle platí, že po eventuálním rozvodu založí rodiče společný účet, kam pravidelně skládají peníze a ze kterého také čerpají na různé potřeby svých dětí. Toto je velká přednost rozumných lidí bez ohledu na dosažené vzdělání. To při takových úvahách není rozhodující.

(zp)

S využitím textu z Le Figaro

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.