Má Evropa mozek vymytý až tak, že ji vztahy s Ruskem nezajímají?

19.6.2018 13:00
Soudě podle prohlášení, pronesených vůdci zemí G-7 na jejich posledním srazu, uvalení amerických sankcí na Evropu a americký nezájem o evropské potřeby, stejně tak jako odmítavý americký postoj brát jakýkoli ohled – s výjimkou Izraele – na prospěch svých partnerů, nedokázaly přimět Evropany k tomu, aby se v reakci na toto demonstrativní americké otočení k nim zády přiklonili k Rusku.

Britská premiérka řekla, že G-7 se shodlo na potřebnosti použít dalších restriktivních opatření proti Rusku, bude-li toho zapotřebí. A americká loutka ve Francii Macron obvinil neoprávněně Rusko – jedinou zemi, dodržující minské dohody – z toho, že tyto dohody nedodržuje. Kromě toho obvinil Macron Rusko z agrese proti Ukrajině a Krymu, aniž by vzal do úvahy, že Rusové byli na Krymu přítomni vždy, a to na základě 50 leté smlouvy o Krymu jako námořní baště ruského námořnictva.

Jak francouzský prezident jistě dobře ví, vše, co Rusko učinilo, bylo, že vyslyšelo jednotný hlas obyvatel Krymu vrátit se zpět do náruče Ruska, v níž spočíval po tři staletí, a tedy stejnou dobu, jak trvá existence USA, než ovšem byl Krym nelegálně připojen k Ukrajině.

Politikové G-7 obvinili Putina z „destabilizujícího jednání“, z „podkopávání demokratických systémů“ a z „podpory Sýrie“.

Evropa tedy zůstává vůči Washingtonu v servilním hlubokosklonu bez ohledu na všechno, co Trump učinil, aby evropské vazaly Washingtonu ponížil.

Putinovou odpovědí na to, co nazval „tvořivým blábolením“, byla jeho výzva, aby se Evropa společně s Ruskem dala do práce na obraně jejích obapolných společných zájmů.

Tyto společné zájmy existují a Putin je vidí, ale jak prohlášení zemí G-7 naznačuje, vidí G-7 jen ruského nepřítele.

Z hlediska Západu je Putin problém, protože trvá na ruské suverenitě. Když totiž Západ obviňuje Rusko z „destabilizujícího jednání“ míní tím, že ruská nezávislost destabilizuje washingtonský světový řád. A Rusko je prohlašováno za destabilizujícího činitele, protože nepřijímá hegemonii Washingtonu.

Putin ovšem nedokáže tento západní postoj k Rusku změnit ústupky a rozumným chováním. A bylo by tedy pro Rusko smrtelnou iluzí věřit, že laskavá slova mohou zmírnit hněv sebenajmenované hegemonie, jejíž hegemonie byla odmítnuta.

Putin přijímá urážky, provokace i mrtvé na ruské Ukrajině. Přijímá i izraelské útoky na Sýrii, která v boji za osvobození od amerických „rebelů“ obětovala své zdroje, aby Evropanům dokázala, že Rusko není hrozbou. Soudě ovšem podle prohlášení G-7, resp. G-6 (Trump předčasně schůzku opustil), nedbají evropští politikové skutečností a hrozbou je pro ně i nadále Rusko. Washington předal prostě Evropě ruský scénář a Evropa podle něj jede. Bez ohledu na to, jak se chová Rusko a jak Washington s Evropou jedná.

P.C. Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Európa bola, a je spokojná ako lokaj USA. Príkladom je nedávne rušenie otroctva : niektorí otroci odmietli slobodu, lebo vedeli, že nevedia samostatne fungovať, resp. mysleli si , že by to nedokázali - preto zostali otrokmi.

Chápem rozčarovanie p. Robertsa, ale kto pozná Európu vie, že už je neskoro na osamostatnenie sa. EÚ = NATO. Pre nich je výhodné mať takého nepriateľa , ako Rusko. Usilovne propagujú nepriateľstvo voči Rusku niekoľko desaťročí. Obyvateľstvo Európy je už do takej miery nainfikované, že zmena kurzu je nepredstaviteľná - pre politikov , ako aj pre obyvateľstvo. Niet cesty späť, aj keby chceli niekoľkí. Príčinou je zbabelosť, strach pred " stratou tváre " ako cena za priznanie si  omylu, dobre platené miesta, túžba zostať v " elite ",  strata biznisu....atď. Len niekoľkí sa neboja vystúpiť z radu, ale len slovne - keď príde k lámaniu chleba, hlasujú jednohlasne.  Už aj ten najväčší optimista musel v týchto dňoch pochopiť, že Európa zostane pevne zviazania so Severnou Amerikou, nech sa deje čokoľvek. Hlavným putom je NATO. A NATO nedovolí oslabenie atlantického zväzku, naopak. Naviac, pre Európu to bolo aj obchodne výhodné partnerstvo - čo sa ukazuje teraz. Obchod sa narovná, a všetko pôjde v starých koľajach.

Stereotypné myslenie, demagógia, bigotnosť - pokračuje a posiluje sa v hlavách Európanov. Žiadne logické a pragmatické návrhy nemajú šancu preniknúť šedou mozgovou kôrou, ktorá je skôr kameňom, ako živým orgánom.

Príkladom za všetkých je kancelár Kurz : Verejne prehlasuje, že sankcie voči Rusku nič neriešia, no v zápätí prehlási, že on iniciovať zrušenie nebude, aby nenarušil jednotu EÚ ! To je alibizmus, to sú slová viacerých " odvážnych " - ale len slová. Pokiaľ za slovami nenasledujú skutky, tak je to táranie do vetra - ľúbivá politika, zákernejšia voči Rusku, než samotné sankcie.

Preto neočakávajme zmeny, leda nejaké kozmetické.