P.C. Roberts: Odpověďmi na ekonomickou krizi jsou odpuštění dluhů a znárodnění

craig roberts 0717
24.3.2020 14:59
Americké letecké společnosti přivedly sama sebe do krachu tím, že svůj inventář odkupovaly pro ředitele a členy jejich představenstev. Ti tedy bohatli, ale jejich společnosti chudly. Nu a když pak na příjmy leteckých společností dopadl koronavirus, vyslovil Kongres ochotu vypomoci jim částkou padesáti miliard dolarů.

Ne, namísto toho, aby jim byla poskytnuta výpomoc, měly by být tyto společnosti znárodněny.

Ve zdravotní a ekonomické krizi, ve které se dnes nacházíme, bude vláda potřebovat veškerou podporu veřejnosti, která je možná. A vypomáhat těm, kteří si své problémy sami zavinili, se s její podporou rozhodně nesetká.

Jak jsem už psal dříve, pro mnohé je znárodnění sprosté slovo, ale v současnosti skutečně nabízí šanci opravit už desetiletí trvající hospodářské regulace a deregulace a tak ekonomice vrátit zásadu volné soutěže. Znárodněné banky příliš silné na to, aby mohly padnout, mohou být např. později rozděleny a jejich části prodány zpět do soukromých rukou. A banky komerční mohou zas být odděleny od bank investičních, čímž by se dnes tak koncentrovaná finanční moc dala zlomit.

Nyní, kdy už víme, že trh samy sebe regulovat neumí, máme šanci obnovit rozumnou finanční regulaci a vyžadovat od bank, aby peníze půjčovaly na účely výrobní a nikoli na financování a zachraňování podniků krachujících. Až dosud, a to už po hodně dlouhou dobu, americký finanční systém výrobní sféře americké ekonomiky rozhodně neslouží.

Zatímco s tím, jak se továrny zavírají a obyčejní Američané přicházejí o práci, lobbisté nákupních center žádají o garanci ve výši jednoho bilionu dolarů, hotelový průmysl natahuje ruku po 145 miliardách a Národní asociace výrobců požaduje 145 miliard.

(https://www.cnbc.com/2020/03/21/coronavirus-1-trillion-rescue-package-might-not-be-enough-for-businesses.html)

V problému jsou i distributoři stravovací služby. Boeing žádá o 60 miliard a o podporu prosí i vlády jdnotlivých států. A třeba jen Konference starostů žádá 250 miliard.

Seznam je nekonečný.

A co je třeba učinit pro 40 procent Američanů, kteří dle studie o federálních rezervách nedokáží zvýšit svou finanční hotovost o 400 dolarů, aniž by přitom byli nuceni prodat kusy svého majetku? Jak se asi v průběhu této zdravotní krize bude léčit obrovské množství lidí, kteří nemají zdravotní pojištění? A odkud na stávající úkoly vezmou peníze nemocnice a vůbec všechny oddíly lékařské praxe?

Jediným řešením, aby účty mohly být zaplaceny, je zdravotní péči znárodnit. Nemůžeme nechat zástupy infikovaných lidí přežívat na ulicích pozorovat je, jak se dobývají k jídlu, kde se dá.

Jediným řešením pro ekonomiku tedy je obyčejným lidem odpustit dluhy a korporace znárodnit. Trump naznačil, že pomoc by postiženým mohla být poskytnuta ve formě majetkového podílu, který by pak v následné privatizaci a též poté, až se věci vrátí k normálu, bylo možno s jistým ziskem prodat zpět státu.

Což by vlastně představovalo částečné znárodnění.

Podle mého názoru je však mnohem lepší vyřešit záležitost tzv. jedním vrzem. Čili vše znárodnit, protože jedině znárodnění je lékem na koncentrace, regulace a deregulace.

Pandemie nám dala tvrdě na vědomí, že společnost, sestávající z jednotlivců starajících se jen sami o sebe, není de facto žádnou společností. Společnost je sociální systém. A úspěšný sociální systém je ten, který své členy dokáže podporovat. Bez takovéhoto udržitelného systému je řešení nastávajících problémů nemyslitelné

Vytvořit udržitelnou společnost v USA vyžaduje  zbavit se dogmatických způsobů myšlení. Jestliže se tedy se současnou zdravotní a ekonomickou krizí chceme vyrovnat, není pro nás jiné cesty, než začít myslet tvořivě.

Překlad: Lubomír Man

 

 

 

 

 

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Priam nemožné je zbaviť sa dogiem. Ľudia, ktorí touto chorobou trpia , sú nevyliečiteľne chorí. Ani rakovina, ani AIDS, či TBC nie sú tak rozšírené vo svete ako dogmy - v politike, v ideológii, vo viere každého druhu. 

V politike Západu je liberalizmus s kapitalizmom dogmou č. 1. Z tejto dogmy vyplýva dogma č. 2.

Dogmou č. 2 je strach z komunistov.

Liberáli a ich klony neoliberáli, sa boja komunistov kvôli jedinému ich činu, kvôli tomu, že podľa nich podmienkou rovnosti medzi ľuďmi je znárodnenie = spoločné vlastníctvo všetkých - čo uskutočnili v praxi. A práve znárodňovanie ich desí aspoň tak ako Satan, Čert, či Lucifer = komunisti.

Na zničenie dogiem nepomôžu ani vyháňači Diabla, či Malleus Malecifarum.

Dogmou č. 3 je nepriateľstvo k Rusku - históriou ( od Napoleona cez Hitlera až dodnes )  nezmeniteľné a  časom neobmedzené

Dogmou č. 4 je zisk

Dogmou č. 5 je viera 

Dogmou č. 6  je moc

Dogmou č. 7  je " sloboda " - v úvodzovkách preto, lebo každý chápe slobodu inak

Tých dogiem, ktoré ovládajú myseľ a konanie ľudí je iste viac. Avšak spravodlivosť sa dogmou ešte nestala, ak, tak je kdesi na chvoste všetkých dogiem. Na spravodlivých sa spoločnosť iba hrá a spravodlivosť predstiera - lebo spravodlivosť používa stovky metrov , na každého iný - v západnej spoločnosti.

Pán Roberts má správny recept, tak uvidíme kto ho kúpi.