P.C. Roberts: Pochopí to Rusko dřív, než zabouří válka?

roberts 0619
27.12.2021 10:19
Poprvé od rozpadu Sovětského svazu se Kreml Západu rázně postavil. Žádné NATO pro Ukrajinu a žádné opakování toho, co se stalo v Gruzii.

Jak jsem předpověděl, přijímalo Rusko americké urážky a provokace tak dlouho, až to ohrozilo samotnou jeho existenci. A nyní, kdy se ruská vláda konečně západnímu tlaku vzepřela, nabízí se otázka, zda arogance a pýcha Ameriky dovolí Washingtonu, aby si změny tohoto ruského postoje vůbec povšiml?

Washington vidí Rusko jako překážku na své cestě za světovou hegemonií, a jediným jeho zájmem je Rusko destabilizovat. A je ochoten s Ruskem jednat, jen když se bude jednat o ruské kapitulaci před washingtonskými požadavky.

Povšimlo si Rusko a jeho média, že Victoria Nulandová, někdejší asistentka amerického ministra zahraničí v Obamově vládě (ta, co na kyjevský Majdan nosila demonstrantům nůše koláčků – pozn. LM.), a dohlížela na americké svržení řádně zvolené ukrajinské vlády a její nahrazení washingtonskou loutkou, nepřátelskou k Rusku, byla v těchto dnech jmenována náměstkyní amerického ministra zahraničí v současné Bidenově režimu? Washington vždy povyšuje ty, kteří dělají Rusku potíže, a zbavuje se těch, kteří tak nečiní. Na hlavu prezidenta Trumpa, který chtěl normalizovat vztahy s Ruskem, hodili tři roky trvající aféru Russiagate, a z úřadu ho vyhnali ukradenými volbami. Trump totiž též navrhoval zbavit vojensko-bezpečnostní komplex jeho nepřítele (Rusko), a vojenský komplex bez nepřítele je přece neodpustitelný nesmysl.

Rozumím tomu, že Rusko chce mír – i já jej chci – ale když ho chcete mít, musíte ukázat, že nepřijímáte urážky a provokace. A neříkat, jak to činí Lavrov „jsme ochotni jednat s našimi partnery“. Ve Washingtonu je totiž dobrá vůle brána za slabost. Povzbuzuje k provokacím, které mohou zajít příliš daleko a vyústit ve válku. Lavrov měl tedy raději říkat: „Rusko nepřijímá urážky od nepřítele“. Jediná věc, o níž by totiž Washington chtěl s Ruskem jednat, je Rusko s rukama nad hlavou a s kývnutím na tuto washingtonskou podmínku: Rusko se může stát součástí Západu, pokud se stane takovým loutkovým státem jako jsou Francie, Německo, Velká Británie a další.

Kdyby Rusko namísto dobré vůle ukázalo sílu, Západ sám by se k němu obrátil a požádal by je o jednání. Rusko totiž nikdy nepovede s Washingtonem smysluplná jednání, pokud se jej Washington nebude bát. A zemi, jejíž vrcholní představitelé a média budou stále jen hořekovat nad tím, že se s nimi nejedná fér, nebude Washington NIKDY brát vážně.

Překlad: Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Aj s týmto textom pána Robertsa súhlasím a nemám čo zásadné dodať. Možno zopár maličkostí :

V prípade Ruska je ťažké rozlíšiť, či Biely dom tlačí na členov NATO, alebo členovia NATO- ako je Česká , Slovenská, Rumunská, Bulharská... republika tlačia na Biely dom, aby plnil pradávne plány obsadenia ruského územia. Všetkým zachutila predstava vlastníctva ruských prírodných zdrojov, preto sa predbiehajú, kto je väčší strašpytel  pred Ruskom. To trasenie sa strachom pred RF je mimikry a kamufláž, ktorá má zakryť pravé úmysly. Horšie je, že obyvateľstvo štátov NATO uverilo mediálnej propagande a podľahlo tomuto strachu, preto podporuje politiku NATO aj Bieleho domu voľbou politikov/ poslancov = vojnových štváčov ( viď poslanecké snemovne a Európsky parlament, Kongres....)