P.C. Roberts: Rusko je obklíčeno

p.c. roberts 16
8.1.2022 06:42
Zrovna v čase, kdy se Rusko ve věci Ukrajiny postavilo vůči Západu s nebývalou rázností, vyprovokoval Washington v Kazachstánu, ležícím na středoasijské hranici Ruska, protivládní povstání. V těchto dnech není ještě jasné, do jaké míry je zde situace nebezpečná, ale Organizace kolektivní bezpečnosti, skládající se z Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Arménie, už na žádost kazachstánské vlády vyslala do ohrožené oblasti své vojenské jednotky.

Čímž se Rusko ocitlo v ohrožení už na dvou frontách.

Na rozdíl od převratu na Ukrajině, kdy Kremlu jeho přílišné zaujetí pro Olympiádu v Soči zabránilo na situaci adekvátně reagovat, přišla tentokrát jeho reakce na pokus svrhnout kazachstánskou vládu okamžitě.

Hlavní poučení z nastálé situace pro Kreml je pak to, že s ničím si nebude Washington kdy dělat lehčí hlavu, než s bezpečnostními zájmy a obavami Ruska. Jen pár dní předtím, než Biden a Putin mají řešit situaci na Ukrajině, upadá do chaosu další ruská provincie. Hlavní její město hoří a v zemi vládne zmatek. Viz: https://sputniknews.com/20220106/mayhem-in-kazakhstan-police-officers-beheaded-stores-looted-hospitals-surrounded—photo-video-1092064237.html. A v žádném případě se nedá věřit tomu, že násilí v zemi vybuchlo zdola a spontánně. Stopa CIA je zde naprosto zřetelná.

Početné někdejší ruské provincie jsou dnes nezávislými státy. Toto oddělení od Ruska znamenalo, že ruský vliv zde vymizel, ale CIA zůstala. A Kreml, v obavě, že by snad sám mohl potvrdit západní propagandu o Rusku, do vnitřních věcí svých bývalých provincií zásadně nezasahoval, ale Washington to dělal za něj.

Dokonce i uvnitř svého vlastního území demonstroval Kreml svoji oddanost demokracii, když povolil Západem financovaným neziskovým organizacím, aby v Rusku vytvářely ohniska opozice proti ruské vládě.

Nemohu se ubránit podezření, že Washington, aniž by se přitom začervenal, odmítne zaobírat se bezpečnostními obavami Kremlu a dá prostě jeho představitelům na vědomí, že on může vytvořit revoluce typu Majdan ve všech někdejších ruských provinciích, kdy se mu zachce.

Washington chce, aby Ukrajina zůstala hnisající ranou, která eventuelně bude rozřešena buď ruskou intervencí, nebo přijetím Ukrajiny do NATO. V obou těchto případech pak bude vítězem Washington. Ruská invaze na Ukrajinu potvrdí propagandu o ruské hrozbě, visící nad Evropou, a přijetí Ukrajiny do NATO naznačí ruské podřízení se washingtonské hegemonii.

Podle mého názoru bylo strategickým omylem Kremlu, když vsázel na diplomacii a západní dobrou vůli. Ale stalo se tak zřejmě proto, že ruské elity prostě nemohly uvěřit tomu, že jediným zámyslem Washingtonu je v zájmu jeho hegemonie destabilizovat Ruskou federaci.

Otázkou, která zůstává nedořešena, je tedy ta, co může být smyslem pondělního setkání Putina s Bidenem?

Překlad: Lubomír Man

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Málokto si uvedomuje, že pohľad Američana na udalosti a politiku Európy, zvlášť Ruska, môže byť nielen reálna, ale aj dobrosrdečná - čiže pohľad  plný láskavosti a obáv o naše životy.

Aj vďaka pánu Lubomírovi Manovi, môžeme poznať jedného z 330 miliónov Američanov, ktorý  netrpí typickým americkým narcizmom a defektom svetovládcu.

Pán Roberts už niekoľko rokov sa snaží  Európu spojiť, vrátane Ruska. Niekoľko rokov v dobrom kritizuje ruskú naivitu a dôverčivosť. S hnevom zase kritizuje ruskú oligarchiu a ruských zapredancov liberalizmu. Popritom, nešetrí ani zvyšok Európy.

Súdiac podľa počtu čitateľov jeho článkov ( oproti domácim autorom ) , ale aj podľa diskutérov na iných webovkách, prevyšuje záujem o žabo - myšie  politické hrátky na domácej scéne. Ani po 30 rokoch mnohí nepochopili, že domáca scéna je len odraz, stín, dôsledok/ následok ....zahraničnej politiky.  Na domácej scéne nič nezmeníme, keď nezmeníme vplyv zahraničia na nás. Politika sa odvíja od politiky NATO, EÚ, MMF, SEF, OSN - WHO..... + nadácie a mimovládky sú  " korením a soľou " . 

Chceme niečo zmeniť ? Recept je krátky : Treba začať od seba.

Ale našinec málo dbá o to, odkiaľ  " vietor fúka ".  Aj dnes ich rozčuľuje nejaký " Pepa " , ktorý sa zabudol pozdraviť, či bol na dovolenke - a nemal byť..... Chápem, mnohí rozumejú našej jednoduchej politike, zahraničná je ťažko čitateľná. O to viac sú, a budú prekvapení, možno aj šokovaní - keď ich  svetlý a jasne čitateľný svet zakryjú mračná. Vtedy príde na pomoc x- ročná propaganda a jej jednoduché heslo : Za všetko môže Rusko... Lebo Rusko..... Lebo Amerika.....Lebo.

My sme v tom nevinne ?

Osobne, som vďačná za pohľad na politiku z každej  svetovej strany , aj od pána Robertsa a jeho prekladateľa.

Domácu nepreceňujem, zahraničnú nepodceňujem.