Pět let po smrti Kadáfího v Libyi chaos

kaddáfí vražda
31.10.2016 18:14
Libyjci se před pěti lety dočkali eliminace diktátora. Ale od té doby poznali jen politicko – ekonomickou krizi a pocit nebezpečí. Pocit nadšení z pádu diktatury se dávno vypařil a obyvatelé to cítí s hořkostí. Kadáfí ostatně předpověděl katastrofu Libye. 6. března 2011, zatímco už probíhala revoluce, v jednom interview na France 24 upozornil na rizika, která ohrožují Libyi: „Al Kajda má plán a pokud se její síť zmocní země, vznikne chaos“. Al Kajda v Libyi plynule přešla v Islámský stát (IS), který je dnes největším nebezpečím. Od června 2015 do letošního května zabral IS cca 250 km pobřeží v regionu Syrta. Boj proti IS se ale neskončí osvobozením Syrty, předesílá bez rozmýšlení pan Kajman, zástupce premiéra Národní spojené vlády.

Muammar Kadáfí předvídal ještě něco, bez něj se „tisíce lidí vrhnou do Evropy". Po přestávce v roce 2011 způsobené boji, migrantů, hlavně ze Subsaharské Afriky, hodně přibylo. Více než 3000 z nich je již tento rok mrtvých. Podle poslední zprávy OIM Libye má na svém území 264 000 tajných nebo ilegálních uprchlíků. Nebezpečí a nestabilita je mohou posunout jen k horšímu. Muammar Kadáfí to věděl. Sám se několikrát pokusil odvrátit tuto migrační hrozbu směrem k Evropě a otevřít dveře své země zejména Itálii. Také si musel být vědom, že jeho krajané, zvyklí na státní korupci, na rentu vyplácenou státem, jsou bez jakékoliv politické zkušenosti, těžko zvládnou vytvořit solidní vládu. A to má Libye v současné době tři vládní centra…Ovšem prakticky s žádnou pravomocí nad zemí. Libyjská politická scéna se stala románem na pokračování.

V Tripolisu se zvýšilo nebezpečí, každodenní vypínání elektrického proudu. V zemi, která byla bohatá díky ropě se prohlubuje ekonomická krize. Vláda Beida, který utekla z Tripolisu, když vládu přezvala Národní vláda, je podporována islamistickými brigádami Fajr Libya. Tato zvlášť nestabilní pozice otevřela cestu k moci Khalifovi Ghwellemu a jeho partyzánům. 14. října si přivlastnili sídlo bývalého Parlamentu v Tripolisu, který se přejmenoval na Poradní orgán státu podle dohod z Skhiratu. Ghwell nikdy nezastíral, že je výhodnější diskutovat uvnitř Libye bez intervence že zahraničí. Faez Serraj je ve svěřených kancelářích šéfa vlády, je přítomen fyzicky, ale přitom ne jako premiér. Ale co může dělat? Jsou to ozbrojenci, kteří určují dění. Jsou to ozbrojené skupiny, jejichž chování je nevyzpytatelné, zda jsou zrovna přátelské anebo dělají veletoče. To závisí na tom, jaké dostaly právě přísliby od těch, kteří mají moc v rukou. Obyvatelé Libye přiznávají svou deziluzi: „Zbavili jsme se diktátora, aby byl nahrazen tisícovkami tyranů“.

(podle  Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josefmikov

Libyjské otazníky | 26. 3. 2011 | Václav Jumr, Štepán Kotrba | Britské listy

http://blisty.cz/art/57915.html

Ladislav Šimůnek

Nemohu si odpustit některé výhrady k jinak slušně napsanému článku. Pocit nadšení z pádu diktatury? Kdo byl nadšený z pádu Jamahiriye, diktatury, která byla podle Kaddáfího jediný demokratický systém? Ti rebelové a demokraté, které ukazoval mainstream po Kaddáfího smrti? Samozřejmě, Kaddáfí měl mnoho odpůrců, nicméně nejsou žádné důkazy o tom, že nadpoloviční většina Libyjců si kdy přála jeho odchod, spíš naopak. A co Asad? Také diktátor? Pád tohoto "řezníka" by zajisté v našich médiích slavily desítky tisíc jeho odpůrců, ovšem ve volbách uspěl. Charismatičtější Kaddáfí by podle všech informací, které mainstream zamlčel, nedopadl hůře. Ten měl ale smůlu, Rusko nemělo v jeho zemi tolik zájmů. Obyvatelé Libye zabili Kaddáfího? To zní jako kdyby si jeho smrt přála celá Libye. Třeba v Syrtě byla a je jeho popularita takřka 100%. Jiné části Libye s ním vždycky byly v konfliktu. Spousta Libyjců si přála jeho odchod, věřila, že když zemi vezmou do rukou západní mocnosti, za chvilku bude z Libye UAE, Katar nebo Saúdská Arábie. Většina z této menšiny už zajisté prozřela. Kdyby Libyjci žili ve svobodné zemi, postavili by Kaddáfímu v Syrtě sochu jak mrakodrap.