Piráti v Praze nejsilnější?

pirati trailer
19.7.2018 16:36
Podle počátkem tohoto týdne komunistickým poslancem J.Dolejšem na Fb zveřejněném průzkumu veřejného mínění agentury SANEP.cz, by se vítězem komunálních voleb v Praze, pokud by se uskutečnily v červenci, stali Piráti s 19,3% hlasů.

Má to jistou logiku. Podíváme – li se do historie pražských komunálních voleb, počínaje rokem 1994, tak prakticky v každých volbách pražští voliči svěřovali významnou část hlasů – až jednu pětinu - nějakému hnutí, které mělo představovat zázračnou změnu v činnosti radnice i v životě Prahy. Obvykle tyto kvazipartaje vyšuměly během jednoho volebního období a v následujících volbách již významná část Pražanů opět očekávala nový zázrak od nějakého jiného zachránce.

Standardní pozici v politickém životě Prahy si udržuje ODS, která je podle průzkumu na druhé pozici rovněž s téměř pětinou hlasů (19,1%), podobně jako Piráti. Až na třetím místě průzkumu SANEP.cz se objevuje hnutí ANO s 18,2%, což v reálu není vůbec špatné číslo s ohledem na propadák, který představovalo primátorské angažmá současné primátorky Krnáčové, jež naprosto selhala coby autorita a lídr Prahy.

Kromě toho hnutí ANO ještě samo přispívá k prohlubování problémů a zhoršování své pozice u voličů v Praze svou neschopností určit atraktivního volebního lídra. Samozřejmě, že širší veřejnosti neznámý analytik Stuchlík může překvapit, ale je otázka koho. Praha by ovšem potřebovala něco jiného a hnutí ANO by mělo sáhnout po nějaké skutečné a kompetentní osobnosti, která už v nedávné minulosti ukázala, že umí řešit problémy a nejlépe pak problémy města. Takovou osobnosti je například ředitel pražské ZOO Bobek. Ale určitě by se našly v Praze i jiné zajímavé osobnosti.

Až na čtvrtém místě průzkumu je TOP 09 s 14,9%, což je, mám – li být upřímný, méně než bych očekával při nasazení Jiřího Pospíšila do čela kandidátky této strany. Jiří Pospíšil je možná stále ještě zajímavý lídr, ale TOP 09 je prostě vyčpělá. A také to, co slibuje, tedy profesionální správu města, si těžko spojit s jejími lidmi. Ani Pospíšil, ani Marvanová přeci nemají žádné zkušenosti se správou hl. m. Prahy. Jak mohou tedy věci profesionálně zvládat? To je v jejich případě oxymóron.

Na dalším místě průzkumu je SPD s 6,9%, což je zřejmě méně než v jiných velkých městech a odpovídá to struktuře obyvatelstva v Praze. Tedy obyvatelstvu s vysokým podílem vysokoškoláků a naopak s menším podílem zcela společensky frustrovaných osob.

Až za nimi jsou strany politické levice: sociální demokraté s 4,3% a komunisté s 3,8%. Průzkum SANEP.cz je dalším průzkumem, který ukazuje, že strany tradiční politické levice již napříště nemusí být v zastupitelstvu města vůbec zastoupeny.

Nový volební lídr sociálních demokratů, Landovský, je určitě skvělé jméno. Je otázka, do jaké míry jej voliči budou vnímat jako někoho, kdo odděluje novou (jím jistě chtěnou) éru pražské sociální demokracie, od té staré, spojené se jmény Dolínka, Pocheho a některých dalších. Pokud si Landovský nechá vnutit koncepci vedení volební kampaně, coby usilování o neexistujícího levicového voliče z pražské kavárny namísto resuscitace „starých“ voličských kádrů sociální demokracie z řad důchodců a zaměstnanců, nemůže to dopadnout dobře.

Je ale naopak dobře, že v poslední době, tedy v posledních dnech, už nemluví o perpetuu mobile pražské dopravy, které si zřejmě nechal vnutit od dosavadních expertů a představitelů ČSSD na radnici. Myšlenka, že je možné úplně zrušit jízdné v MHD a připravit tak Dopravní podnik o 4,5 mld. tržeb, je ekonomicky z říše science fiction. V každém případě však Landovský potenciál má, je jen potřeba ho správně využít.

Zdá se, že definitivně ztraceny jsou pražské pozice komunistů. A pokud se lidovci, kteří v průzkumech mají 3,7%, nedokážou obratně „přifařit“ do nějaké volitelné předvolební aliance, i oni vstoupí do politického muzea. V každém případě Prahu čekají, pokud volební výsledky budou v realitě zhruba takové, jaké naznačuje průzkum SANEP.cz, ale i jiné průzkumy, svízelné doby. Piráti jsou totiž nepolíbení jakýmikoliv zkušenostmi ze správy hlavního města. Budou přicházet s víceméně absurdními nápady a návrhy, které bude muset korigovat jejich koaliční partner, či partneři. A to bude plodit četné koaliční rozpory...

Vypadá to, že rozvoj hl. m. Prahy, který se zastavil již v roce 2006, mám na mysli ve srovnání s okolními metropolitními městy (Vídeň. Linec, Mnichov, Drážďany či Berlín), nezaznamená s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou žádnou pozitivní změnu.

Jiří Paroubek

 

Lustrační foto: Záběr z traileru k filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.