Podíl OZE se může rapidně zvyšovat

obrazek
27.9.2016 11:51
Podle studie nizozemské společnosti Delf CE je možné, aby v roce 2030 mohly vyrábět elektřinu z vlastních zdrojů dva miliony lidí a v roce 2050 by elektřinu z vlastních zdrojů mohl vyrábět každý druhý. Je však třeba odstranit překážky, které jednotlivce i např. obce odrazují od toho, aby elektřinu vyráběli a vyrobenou elektřiny případně prodávali.

Aby se scénář naznačený společností Delf CE mohl v České republice odehrát, je třeba, aby politici přestali dokola opakovat nepravdivou mantru o drahé zelené energii a levné jaderné energii. Je opravdu těžké si představit, že je reálně možné, aby byla dlouhodobě levnější energie vyráběná štěpením jádra než ta, která je vyráběná například pomocí větru…

V současné době se v podstatě celá produkce jaderné elektrárny Temelín vyváží do zahraničí – Česká republika tedy nějakým nedostatkem výroby elektrické energie z vlastních zdrojů určitě netrpí. A vzhledem k závazkům o úsporách energií, které republika nedávno udělala, by něco takového ani v budoucnu nemělo nastat. Navíc ceny elektřiny na energetické burze dlouhodobě klesají. To vše jsou důvody, které jasně ukazují, že dostavba čtyř nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech nemá žádné ekonomické opodstatnění a byla by vstřícným krokem pouze k několika firmám, které by se na výstavbě bloků podílely. Nicméně českým občanům by nové bloky elektřinu, zřejmě proti očekávání části veřejnosti, pouze zdražily – čeští občané by totiž dotovali vývoz této drahé elektrické energie do zahraničí.

Také v průzkumu veřejného, který na konci srpna provedla agentura CVVM, se ukázalo, že zvyšování podílu jaderné energetiky v českém energetickém mixu si přeje pouze 34 % českých občanů…

Výstavba čtyř zbytečných a drahých nových bloků dvou českých jaderných elektráren by stála zhruba 300 – 400 miliard korun – a tato investice by se vzhledem k cenám elektřiny nikdy nevrátila zpět. Navíc by výstavba trvala tak dlouho, že po dostavení bloků už by nové boky byly vlastně zastaralé.

Jako lepší cesta než slepá ulička v podobě dalšího zvyšování podílu jaderné energetiky v českém energetickém mixu (a tedy také zvyšování závislosti ČR na USA či Rusku, podle toho, kdo by dodával palivo), je skutečně cesta odbourávání překážek, které lidi, firmy, či obce odrazují od výroby (a případně prodeje) elektřiny z vlastních zdrojů.

Je třeba podpořit jednotlivce či instituce, kteří chtějí vyrábět elektřinu z vlastních zdrojů. Podpořit ty, kteří chtějí na střechu svého domu umístit solární panely, znovu zavést zelený bonus pro větrné elektrárny, které jsou ve vlastnictví či spoluvlastnictví občanů či obcí, a dlouhodobě stanovit pevné podmínky pro samovýrobce elektřiny.
Budoucnost i u nás patří decentralizované výrobě elektřiny a její akumulaci v bateriích – to je cesta, kterou je třeba podporovat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.