Podivné touhy českých válečníků

valecnik
23.2.2015 13:33
V jisté části politických elit, a zejména mezi válečníky, kteří nikdy neválčili, ale nejraději by nyní válčili až do posledního ukrajinského vojáka, se ozývá volání, které lze shrnout do jednoho headlinu otištěného v dnešní MfD: „Vyzbrojte Ukrajince, a to hned“.

Je neuvěřitelné, že část českých politických elit a významná část českých novinářů se absolutně nepohybuje v reálném světě. Nevidí neochotu ukrajinských vojáků bojovat proti svým spoluobčanům za cíle, které jsou jim cizí.

Tito mimo realitu existující čeští politici a novináři srovnávají dnešní přístup elit Západu k občanské válce na Ukrajině s appeasementem západních mocností z doby Mnichova. Pro přesnost je však třeba uvést jeden zásadní rozdíl. Předmnichovské Československo bylo s Francií, která jej v Mnichově krutě zradila, spojeno spojeneckou smlouvou a Velká Británie byla úzce politicky vázána na Francii.

Naproti tomu dnešní NATO (a ani Česká republika) žádné vojenskopolitické závazky vůči Ukrajině nemá. A bude trvat nejméně jednu generaci, aby Ukrajina došla ke splnění ekonomicko-politických závazků, které jsou obvykle stanovovány jako podmínky pro vstup do NATO a EU.

Představa, že v zemi ovládané oligarchií, což Ukrajina dlouhodobě je, nastanou v krátké době demokratické poměry a že tato země mávnutím kouzelného proutku změní sovu tragickou ekonomickou situaci v prosperitu, anebo alespoň ve stabilní ekonomiku, je troufalé a vlastně nemožné.

Dodávky nových modernějších zbraní, zbraní s větším ničivým účinkem, ze Západu a následně i z Ruska, by měly za následek jen mnohem větší ztráty na lidských životech ze strany civilního obyvatelstva.

Minské dohody II určitě nejsou dokonalé, jde vlastně o jakési ozbrojené příměří, ale jisté východisko k budoucímu mírovému uspořádání přeci jen představují. Štvaní proti jakékoliv dohodě uzavření s prezidentem Putinem není rozumnou alternativou.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.