Politico: Podle papeže mohlo invazi způsobit NATO

františek 09
4.5.2022 08:03
Na názory kohokoliv bychom měli nahlížet s kritickým odstupem a papež František je jak známo velmi neortodoxní komentátor.

Nicméně jeho přístup k Ukrajině ze světových veřejných činitelů  zdá se nejodvážnější a je projevem nezávislého ducha.

 Asi překvapil všechny jestřáby z NATO, když podle Politico.eu prohlásil, že transatlantická vojenská aliance "štěkala" na ruské dveře a řekl, že nabídl setkání s ruským prezidentem v Moskvě.

V rozhovoru pro italské noviny Corriere della Sera se František zamyslel nad situací na Ukrajině když řekl,  že nechce jít až tak daleko, aby řekl, že přítomnost NATO v okolních zemích "vyprovokovala" Moskvu, "ale možná usnadnila" invazi.

Podle zdrojů z jeho  okolí, papež  žádá od poloviny března o své setkání s prezidentem  Putina v Moskvě, řekl papež. "Samozřejmě jsme potřebovali, aby vůdce Kremlu vyčlenil časové okno. Zatím jsme neměli žádnou odpověď a stále se snažíme, i když se obávám, že Putin nemůže a nechce mít tuto schůzku v této době."

Sympatické je, že na rozdíl od povinné mediální úlitby politiků Západu navštívit co nejdříve Zelenského v Kyjevě, papež rovněž kategoricky prohlásil: "Nejdřív musím jet do Moskvy, nejdřív se musím setkat s Putinem."

Ruské velvyslanectví u Svatého stolce neodpovědělo na telefonáty ani na e-mailovou žádost o komentář. Mluvčí Vatikánu na žádost o komentář rovněž neodpověděl.

Asi tak…

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.