Polský prezident mimo realitu

obrazek
14.8.2015 10:50
Nový polský prezident A. Duda, zdá se, má obsedantní obavy z Ruska a dožaduje se základen NATO, tedy základen Spojených států na východ od bývalé železné opony.

Toto pásmo mezi bývalou železnou oponou a východní hranicí NATO, kterou nyní tvoří hranice pobaltských států, Polska, Rumunska a Bulharska, nazývá Duda ve svém rozhovoru pro britský Financial Times termínem „buffer zone“, nárazníková zóna. A mluví také o tom, že jediná stálá vojenská, která v této oblasti zatím je, je základna ve Štětíně, což je podle jeho názoru nedostatečné.

„Nechci posuzovat duševní stav nového polského prezidenta, který současně útočí na cíle EU v oblasti životního prostředí, zejména pokud jde o závazek redukovat množství CO2 v ovzduší do roku 2030 o 30 %,“ uvedl v komentáři ke článku britských Financial Times J.Paroubek, a pokračoval: „Nový polský prezident však zjevně patří k politikům, kteří nevnímají a nechtějí vnímat ani realitu počasí, která v posledních letech v Evropě, a to bohužel i ve střední Evropě nastala, a tedy že zažíváme tropické dny, a to v počtu a v rozsahu, v jakém nikdy před tím nebyly, a navíc to v kombinaci se suchem, což je samozřejmě také důsledkem činnosti člověka a průmyslu. Politicky lze úsilí A Dudy o to, aby takový cíl nebyl přijat, pochopit, neboť to znamená omezit produkci uhlí a připravit o práci sto tisíc polských horníků, kteří ve značné míře tvoří elektorát konzervativní strany Právo a spravedlnost, s níž je Duda spjat.“

 Pokud jde o Rusko a USA, patří Duda zjevně k politikům, kteří nehodlají vycházet z reality zbrojních výdajů USA na jedné straně a Ruska či Číny na straně druhé. Ruské zbrojní výdaje se v tomto roce odhadují na částku 50 miliard dolarů, a Americké se odhadují na 560 miliard dolarů a čínské na zhruba 160 miliard dolarů.

Hovořit proto o agresivních úmyslech u Ruska se v souvislosti s americkými zbrojními výdaji zdá být poněkud nelogické, až směšné.

„Nový polský prezident zkrátka při svém prvním velkém vystoupení na mezinárodní scéně v interview renomovaného a nezávislého listu Financial Times opravdu nezklamal. Je to antiruský konzervativec, kterého nezajímají výsledky vědeckého bádání,“ shrnul své dojmy z Dudova interview J. Paroubek.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.